בנייה מאסיבית מצמצמת את השטחים הפתוחים (צילום: פלאש 90, משה שי, חדשות)
ארכיון | צילום: פלאש 90, משה שי, חדשות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום (חמישי) את מדד מחירי הדירות, בו משוקלל ממוצע מחירי הדירות שנמכרו בחודשים מארס-אפריל 2017. על פי הנתונים, מדד מחירי הדיור רשם החודש עלייה של 0.5%, וקצב עליית מחירי הדירות ב-12 החודשים האחרונים התמתן, והוא עומד כעת על 4.4%.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הבהיר כי אינו מתרגש מהנתונים שלדבריו אינם מצביעים על המגמה בשטח. "אי אפשר לדעת בשלושה חודשים מיום הפרסום את הנתונים הסופיים כי לא כל העסקאות זורמות", הסביר. "הנתונים האחרונים הראו ירידה של 0.2% במחירים, מעבר לזה הכל עדיין פתוח והכל עוד משתנה. מלבד זאת הנתונים הללו לא כוללים את 'מחיר למשתכן' ואת כל הזוגות שכבר זכו בדירות ב20%-30% פחות ממחיר השוק".

לפני כחודש פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים המציגים דווקא ירידה מסוימת במחירי הדירות. לפי מדד המחירים של הלמ"ס, נרשמה ירידה של 0.5% במחירי הדירות בחודשים פברואר-מרס לעומת ינואר-פברואר, וירידה של 2.9% לעומת הרבעון הקודם.

כבר בחודש פברואר האחרון דיווחו בלמ"ס על ירידת מחירים של 1.2% במשך חודשיים. על פי הנתונים, מדובר בירידה שנרשמה בחודשים אוקטובר ונובמבר, אך בארגון הבהירו כי מדובר עדיין בנתון ארעי שעשוי להשתנות.

 "ירידה זו מבטאת את שינוי המחירים בניכוי שינויי האיכות בתמהיל ובסוג הדירות", נכתב בדוח הלמ"ס. "בחודש אפריל חל חג פסח ולכן מספר העסקאות שדווחו היה נמוך בהשוואה לחודש ללא חגים. לפיכך, הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקאות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו".