כמות המכרזים הגדולה ביותר ב-5 השנים האחר (צילום: rf123, חדשות)
סכסוך העבודה הסתיים. | צילום: rf123, חדשות

אחרי חודשים של מחאה על תנאי שכרם והבטיחות הלקויה שבה הם עובדים, הבוקר (חמישי) נחתם הסכם קיבוצי בין ההסתדרות המייצגת את המנופאים לבין התאחדות בוני הארץ. על פי ההסכם תחול עלייה בשכר ההתחלתי של המנופאים ויתוקנו הוראות חדשות בנוגע לבטיחות של העובדים בשטח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הפרטים שסוכמו, מרגע כניסתו לתוקף של החוזה השכר ההתחלתי של המנופאים יעמוד על 49 שקלים לשעה. כשנה וחצי לאחר מכן יטפס בשלושה שקלים נוספים. בנוסף, תנאים מיוחדים שבהם יעבוד המנופאי יובילו לעלייה נוספת בשכרו. ככל שהמאמץ הכרוך בעבודתו מבחינת הגובה והבידוד יהיה גבוה יותר - כך יקבל תשלום נוסף.

מבחינת בטיחות העובדים סוכם, כי הצדדים יפעלו להכשרת עובדים מקומיים במקצועות שאמורים לסייע למנופאי בעת עבודתו ויפעלו לצמצום תופעת הרישיונות המזויפים של מפעילי העגורנים. הצדדים יבטיחו כי בעבודה על מנופים בגובה מעל 60 מטר יותקן גשר תקני ויגובש נוהל לחילוץ מנופאי בעת מצוקה.

ההסכם שנחתם מהווה "מיצוי מלא ומוחלט של כל זכויות הצדדים ברמה הענפית" ועם חתימת ההסכם "יבוא על סיומו סכסוך העבודה" שהחל בתחילת פברואר. עם זאת, ההתחייבות לשקט תעשייתי לא תמנע מהעובדים להשתתף בשביתה אם יחליטו לעשות זאת.

מוועד ארגון המנופאים נמסר כי מדובר ב"הישג הגדול ביותר אחרי הישג ההתאגדות עצמה. מעכשיו חברי הארגון יכולים להיות בטוחים הרבה יותר ביום של המחר: אנחנו פועלים בפול גז במסגרת הפעילות החברתית שלנו".