שר האוצר כחלון נפגש עם נציגי אסם (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
כחלון בכנסת, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

הקרב על המס לדירה שלישית: הערב (רביעי) התייחס שר האוצר משה כחלון לראשונה להחלטה של בג"ץ, שהורה למדינה להעביר את החוק להליך חקיקה נוסף. שר האוצר התעמת עם חברי הכנסת של המחנה הציוני וטען כי "משמעות ביטול החוק - למנוע דירה מהזוגות הצעירים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כחלון הוסיף כי "מביך לראות את מפלגת העבודה עומדת בבית המשפט ומנסה לשכנע את השופטים לקבל החלטה שמחרבת את הסיכוי לזוגות הצעירים להגיע לדירה". במהלך נאומו בכנסת אמר: "אני רואה את ההתנגדות של יש עתיד ומפלגת העבודה למס דירה שלישית ופשוט מסרב להאמין".

"יש כאן שלוש שורות של חברי כנסת שרכבו לכנסת על גבי המחאה החברתית, מעמד הביניים האמין לכם ושלח אתכם לייצג אותו בכנסת ואתם הולכים נגדו לבית המשפט?", הוסיף. "אתם הלכתם לבית המשפט בשביל לוודא שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה לעולם. את החוק הזה דרשו הצעירים שיצאו לרחובות".

מה אנשים יעשו בשביל דירה בת"א? (צילום: פלאש 90, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, חדשות

עוד נזף כחלון באופוזיציה ואמר: "אתם מדברים על דורסנות של הליכי החקיקה בכנסת? אנחנו מגינים על הזוגות הצעירים מפני הדורסנות שלכם. אתם הולכים עם האנשים החזקים שיש להם 4 ו-5 דירות כי אתם פשוט מפחדים".

בתום דיון ארוך שהתקיים אתמול, הכריע בג"ץ כי חוק מיסוי דירה שלישית בדרך להליך חקיקה מחודש. השופטים הורו למדינה להגיב להחלטה עד ליום ראשון ואם ההצעה תתקבל באופן סופי, החוק יידון שוב בוועדת הכספים ורק אז יגיע לקריאה שנייה ושלישית.

הרכב השופטים כלל את נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ואת השופטים אסתר חיות, ניל הנדל, נעם סולברג ומני מזוז. בזמן שהמדינה והכנסת המשיכו לטעון כי על בית המשפט להסתפק ב"התרעת בטלות" - כלומר, אזהרה בלבד במקום החוק או במקום החזרתו לדיון בוועדת הכספים של הכנסת - העותרים שבו וטענו כי אסור לבית המשפט להתעלם מהליך החקיקה שהיה לא תקין, וכי יש להפוך את הצו על-תנאי שנתן בג"ץ לצו מוחלט ולבטל את החוק.

בתגובה שנשלחה מטעם חלק מהעותרים נכתב כי העברת החוק במהירות הייתה מכוונת. "ההתנהלות של משרד האוצר, כפי שקיבלה ביטוי גם במכתבו של היועץ המשפטי של הכנסת בכל הקשור לפרק מס ריבוי דירות, הייתה מכוונת מטרה", נכתב. "מדובר בהצעת חוק שנויה במחלוקת, שרבים מחברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה התנגדו לה. ביטולם של הדיונים שהיו אמורים להתקיים בפרק מס ריבוי דירות, ודחיית הדיון בפרק חשוב זה לרגע האחרון ובפרט בשעת לילה מאוחרת, נבעו מתוך רצון להעביר את החוק כפי שהוא מבלי לאפשר למתנגדים הרבים של החוק את הזכות לבטא את עמדתם ואולי להביא לדחייתו".

המחנה הציוני מסר בתגובה: "כחלון מחפש אשמים בכשלון שלו בהורדת מחירי הדיור ובהשגת דיור לצעירות וצעירים. חוק מיסוי דירה שלישית, שבכלל לא נכנס לתוקף, הוא חוק שבקושי מתייחס לשולי בעיית מחירי הדיור ואין בו ולו קמצוץ השפעה על מחירי הדיור. יודעים זאת כל מומחי הנדלן ויודע זאת גם כחלון עצמו. לכן, הוא מצא בבג"צ הזדמנות לרדת מהעץ, ובמקום להחזיר את החוק לדיון מהותי וענייני בכנסת, הוא בוחר להאשים אחרים בכשלון המהדהד שלו. אנו מציעים לכחלון להתמקד בעבודה שלו ובמטרת העל של הורדת יוקר המחייה ומחוייבים לתמוך בכל מהלך שיוביל לפתרון אמיתי לציבור".