אם הסדר החוב המוצע עם אליעזר פישמן יאושר הערב (שלישי), שוב תירשם בהיסטוריה הכלכלית של ישראל עסקה שבה בנקים פשוט מוותרים על חובות של אנשי עסקים גדולים. כסף שנמחק. הולך לפח. אבל מה יקרה אם אנחנו, האזרחים הקטנים, נגיע לחובות קטנים הרבה יותר במושגים של הכרישים הגדולים? עלינו הבנק, ובצדק, אף פעם לא ירחם. בוודאות – בדקנו את זה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

התקשרנו השבוע לשלושה בנקים גדולים. הצגנו עצמנו כלקוחות שמבקשים לפתוח חשבון משפחתי בבנק. כלקוחות יסודיים במיוחד, שאלנו גם מה יקרה אם חלילה ניקלע לחובות של עד מיליון שקלים. האם גם אנחנו נזכה ב"תספורת"? כך התנהלו השיחות:

שיחה עם בנק מזרחי-טפחות

חדשות 2: "נגיד הגעתי לחובות של 700 אלף שקל, בסדר?"
נציג הבנק: "אוקיי"
חדשות 2: "מה יקרה? איך הבנק יתייחס אלי?"
נציג הבנק: "אם אתה חייב להם כסף בסופו של דבר, לא נראה לי בן אדם שמישהו חייב לו כסף לא ירדוף אחריו, לא ירדפו אחריו".
חדשות 2: "עד השקל האחרון?"
נציג הבנק: "אכן"
חדשות 2: "מה עם תספורת?"
נציג הבנק: "לא... בוא נגיד ככה שלא... קשה להאמין שדבר כזה יקרה"

שיחה עם בנק הפועלים

נציגת הבנק: "להגיד לך בוודאות שהנה תגיע ימחקו לך חובות, כמובן שהבנק לא יעשה את זה"
חדשות 2: "למה?"
נציגת הבנק: "למה? היית רוצה לתת למישהו כסף שבסופו של דבר הוא לא יחזיר לך אותם?"
חדשות 2: "ברור שלא"

שיחה עם בנק דיסקונט

חדשות 2: "יש סיכוי שמוותרים, שמגיעים להסדרים?"
נציגת הבנק: "לא שמעתי על מקרה כזה"

אז אמנם לאזרח הקטן יהיה מעט יותר קשה להגיע להסדרים עם הבנקים, אך על פי ההסדר המוצע עם פישמן, מחובותיו לבנקים ולגופים הפיננסיים, שמוערכים ב-4.2 מיליארד שקל, יחזירו החברות סכום של 1.2 מיליארד שקלים. פישמן עצמו יאלץ להחזיר מכיסו ומכיסם של בני משפחתו 400 מיליון שקלים בלבד. המשמעות – כ-2.6 מיליארד שקלים מכספי החובות יימחקו. 

פישמן מצדו טוען שהיקף החוב שלו נמוך יותר ואחרי מכירת נכסים החוב עומד על 2 מיליארד שקלים. ואולם גם על פי התחשיב הזה – כ-1.6 מיליארד שקלים יימחקו.

בריאיון בלעדי במהדורה המרכזית אמר פישמן כי הוא אינו מודאג מהבעיות סביב הסדר החוב עמו. לדבריו, הבנקים יודעים שאין לו עוד כסף לתת לכיסוי חובותיו.

לפי פישמן, הכרזה עליו כפושט רגל לא תכניס לבנקים כסף רב יותר מאשר הסדר החוב. "הם יודעים שאין לי עוד כסף לתת, הם לא יצליחו לתפוס נכסים אחרים כי אין. סתם מקשקשים כדי להפעיל לחץ, הם לקחו את הכל, נקודה". עוד ציין כי ביתו רשום על שם אשתו: "זה כבר 30 שנה על שמה. היא הסכימה בשביל ההסדר לתת חלק מהבית - אם אין הסדר, אני לא צריך לעזוב את הבית", הבהיר.

לדבריו, הטענות כי הוא אינו מסוגל להביא כספים באופן עצמאי אינן נכונות. "את כל הכסף שלי לקחו, לקחו רכוש בכמעט שני מיליארד שקלים - מאיפה אני מביא את זה, מסבתא שלי?", כעס. "אני לא מבין, שיעשו מה שטוב להם".