צפו בדברי השר כחלון
סוף למשבר | צילום: רויטרס

שר החקלאות אורי אריאל ושר האוצר משה כחלון נפגשו הבוקר (ראשון) עם חקלאי הצפון וראשי הרשויות כדי להביא לסיום המשבר בלולים. השרים והחקלאים סיכמו כי הפעולות להורדת יוקר המחיה יעשו בהסכמה הדדית ותגובש תכנית לשדרוג הלולים הקיימים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הסיכומים מגיעים בעקבות מחאת החקלאים על כוונת משרדי האוצר והחקלאות לקיים רפורמה בענף ההטלה, ובמסגרתה לבטל את המכסות ההיסטוריות ולפתוח את השוק לתחרות. מובילי הרפורמה טוענים כי היא תוביל להוזלת מחירים, אך החקלאים הזהירו מתוצאה הפוכה: רק משקים גדולים ישרדו, מאות אחרים יסגרו ותהיה ריכוזיות גדולה בענף.

בימים הקרובים ייחתם הסכם העקרונות במסגרת ההסכמות עליהם הגיעו הצדדים בשעות האחרונות. במסגרת ההסכמות:

  • התכנון בענף ההטלה ומכסות הביצים ישמרו ל- 15 השנים הקרובות.
  • יוארך חוק הגליל, שאמור היה לפוג בשנת 2017, לעוד 15 שנה.
  • יוענקו מענקים ללולנים בגובה של 60% לשדרוג הלולים.
  • החקלאים יפחיתו ב-6 אגורות במחיר הביצה לצרכן באופן מדורג במהלך 7 שנים.
  • כנגד הורדת המחיר של המגדלים, התחייבו משרד האוצר והחקלאות, להפחית משרשרת השיווק במרווח הקמעונאי שלהן על הביצים ויורידו ב- 6 אגורות במחיר ביצה במהלך 7 שנים.

 "אנחנו ממשיכים בעבודה עם החקלאים ולמען החקלאות", הבהיר השר אריאל. "התחלנו בתהליך ארוך של תמיכה ישירה בחקלאים ששיביא להורדת מחירי המים, הורדת מחירי ההדברה ועוד. אבל כמו שהודענו בעבר הדברים יעשו בהסכמה. כך היה וכך יהיה".

השר כחלון הדגיש אף הוא כי לא היתה שום כוונה לבצע צעד חד צדדי. "כל הכוונה היתה להתקדם בהידברות ושכל מה שיקרה יהיה בהסכמה", אמר לחקלאים. "שמח על ההתקדמות ואגייס את כל מי שצריך במשרד האוצר לשם כך".

ראשי המועצות בצפון עמית סופר ושמעון גואטה התנצלו במהלך הפגישה בפני השרים על ההתקפות נגדם, לאחר ההפגנה הסוערת של החקלאים בשבוע שעבר, במהלכה אף כינה סגן שר הפנים ירון מזוז את המפגינים "אספסוף". "זאת לא בושה להתנצל, נאמרו דברים שלא היו צריכים להיאמר", ציין סופר. ראש המועצה שמעון גואטה הצטרף לדברים: "זה היה בנפשנו והצעקות שלנו היו מוגזמות קצת".