תלוש משכורת (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

מהפכת ביטחון תעסוקתי לעצמאים? שר האוצר משה כחלון אישר היום (חמישי) המלצות של צוות בראשות מנכ"ל המשרד שמעניקות לראשונה פתרון וסיוע לעצמאים במצבים של אבטלה ומוודאות כי גם לעובדים העצמאיים יהיה חיסכון פנסיוני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי המודל המוצע - שיעורי הביטוח הלאומי שמשלמים העובדים העצמאיים יופחתו, ובמקביל תחול עליהם חובה להפריש משכרם לחיסכון פנסיוני. כמו כן, במקרה של אבטלה תינתן להם אפשרות למשוך מהסכום שנצבר - או שליש מהסכום שנצבר, או שלוש פעמים שכר המינימום במשק (הגבוה מבין שתי האפשרויות).

המלצות הצוות כוללות הפחתה פרוגרסיבית של דמי הביטוח הלאומי עבור עצמאים שהכנסתם החודשית נמוכה מ-20 אלף שקלים - כ-90% מהעצמאים. בפועל מופחתים דמי הביטוח הלאומי בכ-60% במדרגה התחתונה של דמי הביטוח הלאומי, מ-6.72% ל-2.87%, לצד העלאה של 1.6% למדרגה העליונה.

כחלון. לאן נעלמו הנתונים? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

כך זה יעבוד:

לדוגמה, עבור עצמאי בעל הכנסה של 5,000 שקלים לחודש יופחת מס ביטוח לאומי בהיקף של כ-180 שקלים לחודש. על הסכום הזה יוסיף העצמאי הפקדה חודשית של 50 שקלים וכתוצאה מכך יזכה במקרה של אבטלה, ואחרי חמש שנות חיסכון, לסיוע של 4,600 שקלים לחודש במשך שלושה חודשים.

הצוות אף ממליץ להגדיל את הטבת המס לזיכוי בהפקדה לפנסיה בשיעור של חצי אחוז ולהעניק הטבה בהפרשה לקרן השתלמות. חובת ההפרשה לפנסיה לא תחול על עצמאים מתחת לגיל 21 ועל עצמאים מעל גיל 55 ביום תחילת החוק.

"לאחר שנים רבות בהן הנושא נידון ללא פתרון, משרד האוצר דואג כי גם ציבור העצמאים בישראל שלא נכלל בחוק פנסיה חובה, ייהנה מזכויות סוציאליות בסיסיות ורשת ביטחון הכוללות חיסכון לפנסיה ופתרון בתקופות של אבטלה", אמר כחלון.