אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

בשורה עבור המלצרים? חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) יגיש היום (שני) בכנסת הצעת חוק לעיגון זכויות המלצרים. "מדובר בחוק היסטורי שישים סוף לניצול בענף", אמר חנין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

ההצעה החדשה קוראת להסדרת ענף המלצרות וקובעת כי יש להפריד בין תשלום השכר לבין דמי השירות המגיעים מידי הלקוחות. "ההצעה תתקן עוול של שנים שבגינו מאות אלפי מלצרים הועסקו ללא זכויות סוציאליות ומבלי שמקום עבודתם משלם להם שכר", אמרו יוזמי החוק.

בעיקרה, קובעת הצעת החוק כי על המעסיק לשלם לעובדים שכר בסיס, שאינו נופל משכר מינימום, וכי דמי השירות (הטיפים) יהיו שייכים למלצרים נותני השירות ולא יחשבו כחלק מהשכר. כמו כן המעסיק יהיה מחויב לתשלום על שעות כוננות (סטנד ביי) למלצר בבית העסק או בביתו מתחילת המשמרת, ולא יוכל לעכב את שעת הכניסה לעבודה.

כדי לסייע לבעלי העסקים ליישם את החוק החדש, קובעת ההצעה הטבת הקלה בתשלום במס לבעלי העסקים בענף המסעדנות למשך חמש שנים.

"צדק חברתי למלצרים"

"יש לנו מסר מאוד בסיסי וברור לכל המעסיקים והמסעדנים: טיפ הוא לא שכר והזכויות של המלצרים הן לא הפקר", אמר אלון-לי גרין, פעיל חברתי ומיוזמי הצעת החוק. "הגיע הזמן שהכנסת תידרש לסוגיה ותסדיר את הג'ונגל שמשתולל בענף המסעדנות. הגיע הזמן לצדק חברתי למלצרים".

"חוק היסטורי". חנין (צילום: חדשות 2)
"חוק היסטורי". חנין | צילום: חדשות 2

בענף ישנם יותר מ-100 אלף עובדות ועובדים כמלצרים, ברמנים, מארחים, טבחים, עוזרי מטבח ושוטפי כלים. רובם המוחלט לא נהנה מזכויות סוציאליות בסיסיות כגון תשלום בעבור שעות נוספות, שעות שבת וחג, ימי מחלה וחופשה, דמי נסיעות, פנסיה ודמי הבראה.

הדבר נובע מכך שמעסיקים רבים בענף מנצלים את הוואקום החקיקתי בתחום, ונוהגים להישען על דמי השירות המגיעים למלצר כמקור לתשלום שכר הבסיס, ביטוח לאומי וזכויות סוציאליות. המצב הנוכחי מוביל לכך שהמלצר לא זוכה לשכר ממקום עבודתו והמעסיק זוכה לכוח עבודה ללא עלויות.

מהנתונים של הארגון "מלצרים עם כבוד" עולה תמונה קשה אף יותר: כ-70% מהמלצרים משתכרים פחות מ-4,000 שקלים בחודש, 40% מהמלצרים אינם מודעים לזכויותיהם, 85% מהמלצרים אמרו שאם יקבלו זכויות ירגישו יותר מחויבות כלפי בית העסק, 90% מהמלצרים לא מקבלים שכר על שעות כוננות, 56% לא מקבלים החזר נסיעות, ו-60% מקבלים תלוש שכר פיקטיבי.