בנייה, דירות מגורים, בניינים (צילום: חדשות 2)
עלייה נוספת בביקושים | צילום: חדשות 2

הניסיון לעצור את שוק הנדל"ן הרותח לא עוזר: על פי נתונים שמפרסם היום (שני) משרד האוצר, ברבעון הראשון של שנת 2015 נמכרו כ-32 אלף דירות למגורים. מדובר בעלייה של 13% בהשוואה לרבעון שקדם לו. מדובר במגמה שהורגשה בחודשים האחרונים, על רקע קריסתה של תכנית מע"מ אפס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פלח השוק של דירות חדשות הוביל את המגמה, עם זינוק של 21% בעסקאות, בהמשך לעלייה של 52% שנרשמה ברבעון האחרון של שנה שעבר - לאחר ההודעה שהתכנית שהוביל שר האוצר דאז יאיר לפיד לא תצא לדרך. הרוכשים שהמתינו במשך חודשים ארוכים על הגדר זינקו על הדירות החדשות וגם על דירות יד שנייה. על פי הנתונים, ברכישת דירות יד שנייה נרשמה עלייה של 12% בחודשים הראשונים של השנה.

באר שבע ונתניה הן הערים שבהן נרשם הגידול הבולט ביותר ברבעון הראשון עם עלייה של 28% במספר העסקאות שנרשמו. במשרד האוצר מציינים כי בבאר שבע התרכזו מרבית העסקאות בפלח השוק של דירות חדשות, כשבאזור נתניה דווקא מכירות של דירות יד שנייה הובילו את המגמה.

על פי הנתונים, הזוגות הצעירים שהמתינו לתכנית הנדל"ן, לא נותרו אדישים לנוכח אי מימושה וזינקו על הדירות. מתוך כלל הדירות, 11 אלף נמכרו עבור מי שעבורם זוהי דירתם הראשונה, זאת לאחר גידול נוסף של 36% שנרשם גם ברבעון האחרון בשנה החולפת. גם כאן העיר נתניה מככבת עם עלייה של 35% ברכישת הדירות על ידי זוגות צעירים.