נמל אשדוד במוקד הפעילות (צילום: יח"צ נמל אשדוד)
העובדים נאבקים בהקמת הנמלים הפרטיים | צילום: יח"צ נמל אשדוד

בית הדין לעבודה הורה בלילה (חמישי) לעובדי הנמלים באשדוד ובחיפה שפתחו אמש בשביתת פתע לשוב לעבודה, אך העובדים, שנציגיהם כלל לא הגיעו לדיון, לא מכבדים את הפסיקה ולא חזרו לעבוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרקע להחלטת העובדים להשבית את הנמלים הוא טקס החתימה שיתקיים היום על חוזי ההפעלה של הנמלים הפרטיים החדשים בחיפה ובאשדוד, שבו ישתתפו שר התחבורה ישראל כץ, בכירי החברות הזוכות מהולנד וסין וכן שגרירי הולנד וסין בישראל.

בתום הדיון הדחוף שנערך בלילה בבתי הדין לעבודה בבאר שבע ובחיפה קבעו השופטים כי על העובדים לשוב מיד לעבודה וכי כל הוראה שניתנה על ידי ועדי העובדים או מי מטעמם, בטלה. נציגי ההסתדרות טענו בדיון שהשביתה אינה על דעתה של ההסתדרות.

נמל חיפה, מכולות (צילום: רויטרס, חדשות)
ההסתדרות קוראת לכבד פסיקת ביהמ"ש | צילום: רויטרס, חדשות

"ברור לחלוטין כי ישנה כאן יד מכוונת אשר מעוניינת להפוך את נמלי חיפה ואשדוד לנמלים נכים וחסרי פוטנציאל אל מול הנמלים החדשים שיוקמו", אומרים העובדים. "אנחנו מאוד מאמינים בעבודה המאורגנת, מאמינים ומצפים שארגוני עובדים נוספים יצטרפו למאבק שלנו, כאשר בראש המאבק הזה תעמוד ההסתדרות הכללית".

"אנחנו מנהלים מאבק צודק מאין כמוהו על זכויות העובדים, שנרמסים ברגל גסה מזה שנתיים", הוסיפו עובדי הנמלים. "הפעם לא נאפשר לוועדי העובדים שלנו להישבר ויהיה הנזק אשר יהיה. עד היום שמענו בקולם של נציגי העובדים, הלכנו יחד איתם לישיבות בבית הדין שמענו מהם תוצאות על דיונים עקרים עם נציגי המדינה - ובתכלס - לא קורה כלום. המדינה מקדמת במרץ רב את הקמת הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד - אותנו - משאירים בצד. מהיום הפסקנו להיות ילדים טובים".

הבוקר הבהיר יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, כי "ההסתדרות תמכה לאורך כל הדרך במאבקם הצודק של עובדי נמלי ישראל וכך תמשיך לעשות. יחד עם זאת, ההסתדרות קוראת לעובדי הנמלים לכבד את ההחלטות השיפוטיות שהתקבלו בבתי הדין ולחזור לעבודה".

עובדי הנמלים טענו אמש כי פתחו בשביתה בשל מה שהגדירו "פגיעה ממושכת בזכויות עובדי הנמלים מצד שר התחבורה וממשלת ישראל". נציגיהם טענו כי "העובדים רואים למול עיניהם כיצד ממשלת ישראל פוגעת בפרנסתם, בזכויותיהם ובעתידם שלהם ושל בני משפחותיהם".

בהנהלת נמל אשדוד הגיבו בזעם על ההחלטה להשבית את הנמל וכינו אותה "פראית". "אנו רואים את השביתה בחומרה רבה ומתכוונים לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להשיב את העבודה לסדרה בהקדם האפשרי", אמרו.

שר התחבורה ישראל כץ קרא אמש לעובדים להפסיק מיד את השביתה ואת הפגיעה בציבור. "הרפורמה תימשך ותביא לתחרות ולהוזלת יוקר המחייה", הבטיח. "מחר יחתמו ההסכמים עם חברות בינלאומיות מסין והולנד שיפעילו את הנמלים החדשים ויהפכו את ישראל למרכז בינלאומי של תובלה ימית. הנמלים החדשים יתחרו בנמלים הקיימים ויביאו לתוספת של אלפי מקומות עבודה. שביתות ואיומים לא הרתיעו אותי עד היום וגם לא ירתיעו. הם רק ממחישים מדוע צריך לבטל בדחיפות את המונופול הקיים, וכך נעשה".