השר ונציגי החברות הגיעו לפשרה
פרסום ראשון: פגישת שטייניץ-תשובה | צילום:

הגז והמיליארדים בים - מתקרבים לנקודת הכרעה. אחרי שראש הממשלה נתניהו נטל על עצמו את האחריות למשבר סביב מארגי הגז וחלוקת התגמולים, ואחרי שהצהיר שהוא רוצה להגיע לפשרה מהירה בנושא, הערב (שלישי) דווח במהדורה המרכזית על פגישה מכרעת בין שר התשתיות יובל שטייניץ ליצחק תשובה - בניסיון להגיע לסיכומים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפגישה החלה בשעה 15:00 היום בלשכתו של שר האנרגיה. מן הצד האחד - שטיינייץ והצוות המקצועי שכולל את נציגי המשרדים השונים. מהצד השני - יצחק תשובה ומנכ"ל נובל אנרג'י. מדובר בפגישה חריגה בשל העובדה ששר פוגש את ראשי חברות הגז בסבב הדיונים הנוכחי. יחד עם זאת, יצוין כי הדיון נקבע בבהילות כשברקע לחץ של ראש הממשלה להגיע לסיכום מהיר עם חברות הגז.

יש לציין כי היום היה אמור להיות דיון בקבינט המדיני-ביטחוני בנושא הגז. הוא נדחה גם בגלל טעמים טכניים וגם בשל הנקודות שבמחלוקת.

פגישת הגז הגדולה
צילום:

בחודש שעבר הודיע הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, על פרישה מתפקידו על רקע התנגדותו לאישור מתווה הסדרת משק הגז בידי הממשלה. "אם כל משרדי הממשלה היו ממשיכים להיות מאוחדים מאחורי מתווה תחרותי יותר, היה סיכוי סביר ליישם מתווה כזה בסופו של דבר".

בהודעת הפרישה שפרסם, הרחיב הפרופ' גילה על הסיבות ועל הנסיבות שהנחו אותו בהחלטתו לעזוב את המשרד בתום ארבע שנים. "החלטתי נובעת ממספר שיקולים, שבראשם הידיעה כי הממשלה, ובפרט משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד האנרגיה, יעשו כל שביכולתם כדי לקדם את המתווה המתגבש בימים אלה בתחום הגז הטבעי - מתווה שאני משוכנע שלא יביא תחרות בשוק חשוב זה", כתב גילה במכתב הפרישה. "זאת אף במחיר אפשרי של פגיעה בעצמאותה, החשובה מבחינה ציבורית, של רשות ההגבלים העסקיים, או פגיעה ביכולתה של הרשות לבצע מהלכים חד צדדיים".

בהמשך תיאר גילה את השתלשלות המגעים בינו לבין חברות הגז, בניסיון להגיע להסכמה על מודל תחרותי ביניהן שלא באמצעים משפטיים. "לכל אורך הדרך, האמנתי כי נכון להגיע עם חברות הגז לפתרון תחרותי מחוץ לכותלי בית המשפט", ציין גילה. "זאת בגלל האיום של חברות הגז להימנע מפיתוח מאגרי הגז אם תהיה פנייה שלי לבית המשפט. כידוע, בחודש דצמבר, הגעתי למסקנה כי טיוטת הצו המוסכם שגובשה אז לא תביא לתחרות ולכן החלטתי שלא להגיש אותה לאישור בית הדין. ברכתי על הצטרפותם של משרדי הממשלה האחרים למאמץ משותף להגיע לפתרון תחרותי יותר".