במהלך קמפיין הבחירות התראיין יו"ר כולנו משה כחלון למהדורה המרכזית והבטיח: "אתעסק במשבר במשק הגז, כל מונופול צריך לפרק". כארבעה חודשים אחרי, על רקע התפטרותו אתמול של הממונה על ההגבלים העסקיים, הודיע היום (שלישי) שר האוצר שלא יתעסק בהסדרת משק הגז בשל יחסי החברות שלו עם קובי מימון, מבעלי מאגר "תמר". מוקדם יותר פורסם הדבר בתכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני חושב שההחלטה הזו נכונה (לפרק את מונופול הגז)", אמר כחלון בריאיון במהדורה המרכזית טרם הבחירות לכנסת. "כל מונופול צריך לפרק. מונופול זו רעה חולה. זה לא חשוב אם זה גז, אם זה סלולר, אם זה בנקים, אם מזון או אם חברה ממשלתית. אני אעסוק בזה".

כחלון הוסיף בריאיון בעניין חברו קובי מימון כי "אין קשר למי יש ולמי אין, ואני גם לא יודע מה יש לו ומה אין. זה לא מעניין לצורך העניין, זה ממש לא רלוונטי. כל מונופול צריך לפרק אותו".

על אף דבריו, בהודעה שפרסם היום כחלון הוא הדגיש כי עמדתו לא השתנתה. שר האוצר טען כי הוא תומך בפירוק המונופול, בפתיחת השוק לתחרות ורואה חשיבות רבה בהמשך פיתוח משק הגז. "השר כחלון מאמין כי תחרות היא ידידתו הטובה ביותר של הצרכן. על כן, נדרש טיפול בכל מונופול באשר הוא", נכתב בהודעה.

"לא יהיה נכון לעסוק בנושא"

"מיד עם כניסתו לתפקיד הודיע שר האוצר הנכנס, משה כחלון, כי הוא גוזר על עצמו שלא לעסוק בנושא משק הגז מן הטעמים שהוצגו", נטען בהודעה. "יש לציין כי גם בעבר נמנע השר כחלון לעסוק בכל נושא הקשור למשק האנרגיה ובכלל זה גם בוועדת ששינסקי. זאת עקב קרבתו האישית לנושא (יחסי חברות עם קובי מימון, שהינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקות בתחום)".

עוד צוין בהודעה כי "שר האוצר הודיע לכל הגורמים הנוגעים בדבר, ובכללם גם ליועץ המשפטי של משרד האוצר, כי סמכויותיו כשר האוצר בתחום זה יועברו לראש הממשלה. בפגישה שנערכה בשבוע שעבר עם הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, ציין בפניו שר האוצר כי לא יוכל לדון עימו בנושא זה".

גורם בסביבתו של כחלון הסביר את השוני בעמדותיו של שר האוצר וטען כי "לאחר שנכנס למשרד והתייעץ בגורמים הרלוונטיים, הבין כחלון כי לא יהיה נכון שיעסוק בנושא והחליט לעביר את הסמכות לראש הממשלה".