הכל תלוי בטראמפ ושי (צילום: רויטרס, חדשות)
הכל תלוי בטראמפ ושי | צילום: רויטרס, חדשות

על אף העליות המרשימות בשוקי המניות בשבועות האחרונים, מומחים בארה"ב מזהירים כי המגמה הנוכחית עלולה להיפסק בקרוב, בעיקר בשל המתיחות הנמשכת בין סין לארה"ב. "המשקיעים בוול סטריט לא צריכים לצפות להמשך עליות חדות השנה. אנו צופים שהצמיחה ברווחי החברות תהיה מתונה ביותר ב-2019", אמר אתמול פיטר אופנהיימר, אסטרטג גלובלי ראשי בחברת גולדמן סאקס.

המסחר בוול סטריט ננעל אתמול במגמה מעורבת, זאת לאחר שמוקדם יותר נרשמו ירידות של כ-1%. מדד הנאסד"ק סיים את יום המסחר בעלייה של 0.1%, ומנגד מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.3%. סיכום שבועי של מדד הדאו ג'ונס מראה עלייה של 0.2%, ומדד הנאסד"ק טיפס 0.5%.

השבוע היה השביעי ברציפות של עליות במדד הדאו ג'ונס, לאחר הירידות החדות שנרשמו במהלך הרבעון האחרון של 2018 ובעיקר בחודש דצמבר האחרון. "מתחילת השנה נרשמו עליות חדות בשוקי המניות של ארה"ב, ואירופה", אמר אופנהיימר. "עם זאת, בהתחשב בכך שהצמיחה ברווחים לא תהיה גבוהה השנה, אין סיבה ממשית למדדי המניות להמשיך באותו קצב עליות בהמשך השנה, זה ברור".

אחת הסיבות המרכזיות לפגיעה ברווחי החברות היא המשך המתיחות בין ארה"ב לסין. היועץ הכלכלי לבית הלבן, לארי קודלו, אמר מוקדם יותר השבוע בראיון לרשת "CNBC"כי הוא לא חושב שיושג הסכם סחר בין ארה"ב לסין בזמן הקרוב: "יש עדיין פערים גדולים בין הצדדים".

שתי המעצמות אמנם הסכימו להשהות את הטלת המכסים ההדדית עד להשגת הסכם, אך נראה שהסכם כזה לא נראה באופק. הדד ליין שנקבע להשגת הסכמות הוא ה-2 למארס ולפי מקורבים לבית הלבן, הסבירות כי מנהיגי המדינות, טראמפ ושי ג'י פינג, ייפגשו עד אז נמוך, מה שמעלה את החשש בקרב המשקיעים מפני סיבוב נוסף במלחמת הסחר והטלת מכסים חדשים.

בגולדמן סאקס, עם זאת, לא צופים מפולת בשווקים. "להערכתנו השנה נראה שוק שזז בטווח מחירים מאוד צר. לא יהיו תנודות גבוהות לאחר הטלטלה האחרונה", אמר אופנהיימר.