משרדי טבע, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
משרדי "טבע", ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

חברת טבע תשלם עיצום כספי של 75 מיליון שקלים בגין מעורבות בפרשת שחיתות במזרח אירופה ומקסיקו: אתמול (שני) חתמה פרקליטות מיסוי וכלכלה על הסדר מותנה עם ענקית התרופות, לפיו היא תודה במעורבותה בפרשה ותשלם את הסכום כעיצום כספי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי ממצאי חקירה שנערכה תחילה בארצות הברית ונמשכה גם בארץ, שילמה החברה "תשלומים מושחתים" לעובדי ציבור ברוסיה ובאוקראינה. בנוסף ביצעה החברה תשלומים לא נאותים גם במקסיקו, ובכך יצרה לעצמה רווח של 220 מיליון דולרים.

חלק מתשלומים אלה, ששולמו על ידי חברות בנות זרות - שנמצאות בבעלות מלאה של החברה - לא תוארו כפי שהם ברישומי החברות והוצגו למעשה כהוצאות לגיטימיות, בעוד שרישומי החברות אוחדו לדוחותיה של טבע. לפני כשנתיים נקשרה טבע בהסדר מול רשויות אכיפת החוק בארצות הברית - במסגרתו שילמה קנס והחזר הכנסות בסך של כ-500 מיליון דולר.

בעקבות ממצאי החקירה האמריקנית, הוחלט לפתוח בחקירה גם בישראל שתבחן את השלכות הפרשה בארץ, חקירה שהוטלה על יחידת להב 433. לפי ההסדר שנחתם, המהווה לפי החוק תחליף אפשרי להעמדה לדין, חברת טבע מודה במעורבותה בפרשה, כפי שהודתה גם בארצות הברית, ומתחייבת לשלם את הסכום כעיצום כספי שימצה את ההליכים הפליליים נגד ענקית התרופות או נגד כל חברה שקשורה אליה.  

הפגנת עובדי טבע: המדינה התחשבה במצב החבר (צילום: דוברות ההסתדרות)
הפגנת עובדי טבע: המדינה התחשבה במצב החבר | צילום: דוברות ההסתדרות

במסגרת חקירת הפרשה, שילמה החברה כבר סכומים ניכרים לרשויות אכיפת החוק בארצות הברית, ששולם בעקבות הסדר שנחתם בינה לבין הרשויות האמריקניות. כעת, הסדר דומה נערך גם בישראל. במסגרת ההסדר עם התביעה, חברת טבע לקחה אחריות על חלקה בעבירות ותשלם את סכום הכסף כביטוי מעשי לנטילת האחריות על המעשים.

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר כי החברה שיתפה פעולה במהלך החקירה. עוד נמסר כי טבע "נקטה פעולות שכללו את סיום קשריה העסקיים הבעייתיים עם מספר גורמים חיצוניים, סיום העסקה של העובדים הרלבנטיים שהיו מעורבים בפעילות הפסולה, החלפת ההנהלה במספר חברות בנות והפסקת הפעילות במספר מדינות".

בפרקליטות ציינו כי מצבה הכלכלי הקשה של ענקית התרופות נכנס למכלול שיקולי הענישה: "לאור שיקולים אלה ותנאי ההסדר ובנסיבותיו המיוחדות של מקרה זה, סברה המדינה כי חתימת ההסדר עם טבע עונה על האינטרס הציבורי בנסיבות העניין".