שוב שיבושים ברכבת ישראל (צילום: 123 FR, חדשות)
התעריפים נחתכים גם ברכבת (ארכיון) | צילום: 123 FR, חדשות

בשורה לנוסעים לרגל חג הפסח: משבוע הבא צפויה הוזלה משמעותית של עשרות אחוזים בתעריפי הנסיעות הבינעירוניות באוטובוסים וברכבות. משרד התחבורה הודיע היום (שני) על התרחבות הרפורמה בתעריפי קווי התחבורה הציבורית גם לנסיעות הבינעירוניות בין ארבעת המטרופולינים הגדולים. ההוזלה תיכנס לתוקף ביום רביעי, 28 במרס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המהלך מתאפשר לאחר ששר התחבורה ישראל כץ חתם על צו להוזלת תעריפי התחבורה הציבורית הבינעירוניים. על פי הרפורמה, ההוזלות החדשות יינתנו באמצעות מנוי "חופשי-יומי" או "חופשי-חודשי" ויחולו על נסיעות בכל חלקי הארץ, למעט הערבה ואילת. כך למשל, מנוי "חופשי-יומי" בין מטרופולין תל אביב למטרופולין ירושלים, המאפשר לנסוע ללא כל הגבלה במשך כל שעות היממה, יעלה 32.50 שקלים, במקום 55.60 שקלים כיום. מדובר בהוזלה של יותר מ-40%.

"מקרה נוסף בשרשרת אירועים אלימים" (ארכיו (צילום: דוברות אגד)
גם באוטובוסים | צילום: דוברות אגד

מנוי "חופשי-יומי" בין מטרופולין באר שבע למטרופולין תל אביב המאפשר לנסוע ללא הגבלה, בכל ערי המטרופולין וביניהן, יעלה 37.50 שקלים. מטרופולין באר שבע כולל בין השאר את הערים: אשקלון, קריית גת, אשדוד, קריית מלאכי, שדרות, נתיבות ואופקים, ערד, דימונה וירוחם. מדובר בהוזלה של עד 40%, לעומת 53.60 שקלים שמשלמים כיום.

כמו כן, נסיעות בין יישובי מטרופולין חיפה למטרופולין תל אביב - מנהריה ועד אשדוד - יעלו באמצעות מנוי "חופשי-יומי" 40 שקלים, לעומת 99 שקלים - הוזלה של עד 60%. עוד נקבע ברפורמה כי מנוי "חופשי-יומי" בין מטרופולינים סמוכים יעלה בין 18 ל-21.50 שקלים. לדוגמה, נסיעות בין אשקלון וקריית גת לערים במטרופולין באר שבע יעלו לאחר ההוזלה 18 שקלים. נסיעות בין עפולה ובית שאן לדרום רמת הגולן וסובב כינרת, יישובי וואדי ערה וחדרה, ובין אשקלון וקריית גת למטרופולין גוש דן, יעלו 21.50 שקלים.

חדש: "חופשי-יומי" ארצי

במסגרת הרפורמה יונהג לראשונה גם מנוי "חופשי-יומי" ארצי, מקריית שמונה ועד למצפה רמון, למעט אילת והערבה. המנוי החדש יאפשר נסיעות ללא הגבלה במשך כל שעות היממה, בכל אמצעי התחבורה הציבורית (אוטובוסים, רכבת ישראל, רכבת קלה ומטרונית), בעלות של 60 שקלים.

"הרחבת הרפורמה גם לנסיעות הבינעירוניות תביא לצמצום פערים חברתיים ותוזיל באופן משמעותי את יוקר המחייה למשתמשי התחבורה הציבורית בישראל", אמר השר כץ. "הרחבת הרפורמה תאפשר לנוסע לבחור בין אמצעי התחבורה הציבורית השונים, אוטובוס, רכבת, ובעתיד הקרוב גם במוניות השירות, ובכך למעשה תגדיל באופן משמעותי את היצע הנסיעות והתדירות לנוסעים".

מדובר בצעד נוסף במסגרת הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית. התהליך החל לפני שנתיים בחודש ינואר, אז אושרה הוזלה בתעריפים בארבעת המטרופולינים הגדולים, תל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע. במסגרת השלב השני, שיצא לדרך מספר חודשים לאחר מכן, הורחבה הרפורמה לכלל הערים והיישובים בארץ. כעת היא תכלול גם נסיעות בינעירוניות בכל רחבי הארץ, למעט אילת והערבה.