הפסיקה האחרונה שיצאה מבית הדין הארצי לעבודה היא ללא ספק רעידת אדמה בענף המלצרות והמסעדנות. כיום, הטיפים שמקבלים המלצרים עוברים במזומן ישירות למלצרים ורובם לא משלמים עליהם מיסים. בעקבות הפסיקה, הטיפים ייכנסו לקופת בית העסק, וישולמו למלצרים כשכר שחייב במס. בהתאם, המעסיקים יעניקו למלצרים זכויות סוציאליות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את ההחלטה פסק נשיא בית הדין לעבודה, יגאל פליטמן, שפרש אתמול מתפקידו. מי שהתחיל את התהליך היה מלצר שתבע את המעסיקים שלו. בערכאה הנמוכה נקבע זו אחריות המלצרים לשלם מס על הטיפים שהם מקבלים והכסף לא ייכנס לקופת המסעדה. ריקי, בעלת המסעדה ערערה וההחלה הדרמטית היום היא תוצאה של הערעור שלה.

"אני אשן יותר טוב בלילה, אני לא חשופה יותר לתביעות", סיפרה ריקי - בעלת המסעדה שבעניינה ניתן פסק הדין. "אני מאוד שמחה על הפסיקה הזאת".

החשש המרכזי מבחינת המלצרים הוא לירידה בשכר הנטו. מנגד, הם ירוויחו זכויות סוציאליות. לכן, אפילו באירגוני העובדים בירכו על החלטת בית הדין לעבודה. "זה נשמע רחוק מהמציאות", סיפרה המלצרית גל ברזילי. "היום רוב המשכורת שלנו היא במזומן, יהיה מבאס להתחיל לשלם על זה מס".

על פי ההערכות, במצב הקיים שבו לא משלמים מס על הטיפים, נגרמת העלמת מס של מיליארד עד שני מיליארד שקלים בשנה. לכן, ההחלטה גם הופכת ל"מכונת מזומנים" עבור המדינה. בגלל השינוי הכה דרמטי, דרושות התאמות וההסדר ייכנס לתוקף רק בינואר בשנה הבאה.