צפו בבדיקה המלאה (צילום: Natthapon Ngamnithiporn, 123RF)
האם זה משתלם? ארכיון | צילום: Natthapon Ngamnithiporn, 123RF

הקרב על השבת: הממשלה אישרה כי הסמכות להחליט בסוגיית העסקים בשבת תועבר לשר הפנים אריה דרעי, שהבטיח לדון בנושא ולגבש החלטה. בציבור החרדי לוחצים להגביל את פתיחת מרכזי הקניות ובתי העסק בסופי השבוע, בעוד בציבור החילוני המהלך נתפס כאיום על אורח החיים. היום (שני) פורסם מחקר חדש של חברת גיאוקרטוגרפיה, ממנו עולה כי כ-40% מתושבי ישראל נוהגים לערוך קניות בשבת מדי פעם - ו-22% קונים בשבת לפחות פעם בחודש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עורכי המחקר ציינו כי שיעור שטחי המחסר בארץ שפתוחים בשבת הוא "נמוך משמעותית". כ-35% מתושבי ישראל הוסיפו כי הם נוהגים לבקר לפחות מדי פעם באחד ממתחמי המסחר שפועלים בשבת בתל-אביב: כ-10% מבקרים בהם בתדירות חודשית, ועוד כ-25% מבקרים בהם בתדירות נמוכה יותר.

למעשה, כל מתחמי המסחר שפועלים בשבת בתל-אביב מושכים אליהם ביחד מידי חודש מאות אלפי מבקרים מכל הארץ בימי שבת. כיום, מתוך כ-350 קניונים ומתחמי מסחר ברחבי הארץ, פתוחים עשרות מתחמים בשבת. לפי המחקר, מרכזי הקניות הפופולריים ביותר בישראל בשבת הם בילו סנטר, קניון שבעת הכוכבים וגעש שפיים. מתחם שרונה, מתחם התחנה ונמל תל-אביב מושכים כל אחד פחות מ-4% מתושבי ישראל בשבת.

"הציע לי הנחה בשכירות תמורת מין" (צילום: חדשות 2)
"פתיחה בשבת - קריטית". ארכיון | צילום: חדשות 2

"אנשים גרים בתל אביב כי פתוח בשבת"

בתל אביב ניתנו היתרים להפעלת מסחר שאינו הסעדה בנמל תל אביב, בנמל יפו ובמתחם התחנה. לפי המחקר, מרכזי המסחר שפתוחים בשבת נהנים מתנועת מבקרים משמעותית ומעלייה בפדיון - שגם הובילה לעלייה בדמי השכירות באותם המרכזים. חלק מהזכיינים והבעלים טוענים ללא פתיחת המרכזים בשבת, הם לא יגיעו לפדיון שמצדיק את המשך הפעילות.

עוד עולה מהמחקר כי הפדיון הממוצע בשבת גבוה לעומת ימי חול ב-50%, ובמקומות מסוימים - עד 250%. הפער ברמת הפדיון נובע מהשוני בין המתחמים השונים וממיקומם הגיאוגרפי. ניתן להסיק מהנתונים כי חלקו היחסי של הפדיון בשבת גדול משמעותית מחלקו היחסי בעלויות התפעול,  כלומר - עצם ההפעלה בשבת מייצרת ערך כלכלי גבוה לחנויות.

עורכת המחקר, ד"ר רינה דגני, הסבירה כי "ההחלטה לגבי פתיחה של מסחר בשבת בישראל בכלל ובתל אביב בפרט צריכה להתייחס גם לניתוח עלות תועלת רציונלי. עבור עסקים רבים, בעיקר במתחמי בילוי או מרכזי פאואר סנטר מחוץ למרכזי ערים, פתיחה בשבת היא קריטית, שכן ללא פדיון בשבת הם יגיעו לסגירת המתחם. אנשים בוחרים לגור בתל אביב היום, בגלל שעסקים פתוחים בה בשבת - ולא למרות זאת".

בגיאוקרטוגרפיה מציינים גם כי שבוע העבודה של הישראלים ארוך משמעותית מזה של העובדים ברוב מדינות ה-OECD. מועסקים ישראלים בני 25-54 במשרה מלאה עבדו בממוצע בשנת 2014 כ-44.8 שעות בשבוע, שהן כ-9 שעות ביום עבודה. לשם השוואה - במדינות מערב אירופה עובדים בממוצע כ-39.2 שעות שבועיות. רק במקסיקו, בטורקיה ודרום קוריאה, שעות העבודה מרובות יותר לעומת ישראל. במצב הזה, חלק גדול מהישראלים מבקשים לבצע חלק מהקניות שלהם גם בסופי שבוע - כלומר גם בשבת.