שבוע לפני, גם טיסת אל על התעכבה (צילום: דניאל נחמיה, חדשות)
סוף למשבר באל על | צילום: דניאל נחמיה, חדשות

אחרי שאתמול הודיעו בהסתדרות על סיום המשבר באל על, היום (שישי) נחתם ההסכם בין הנהלת חברת התעופה לבין הטייסים. בעקבות החתימה סוכם כי המפקחים שהתפטרו יחזרו לתפקידם כרגיל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אמש הושגו ההבנות המסדירות את הסוגיות שהיו במחלוקת בנושא תנאי הפרישה וההעסקה של הטייסים בני 65 עד 67. באל על אמרו היום כי "אנו שבים ומתנצלים מעומק הלב בפני ציבור הנוסעים שנפגעו בתקופה האחרונה. אנו סמוכים ובטוחים כי כעת נוכל יחד בידיים שלובות להשיב את החברה לפעילות סדירה לטובת כלל הלקוחות ועובדי החברה".

בסיום משא ומתן שנערך כל הלילה במשרדו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ניסחו הנהלת החברה והטייסים מסמך הבנות בנוגע לסוגיות שהיו במחלוקת. "הצדדים יתכנסו בשעות הקרובות לניסוחים משפטיים", נמסר בהודעה לתקשורת.

הצדדים חתמו על מסמך הבנות (צילום: דובר ההסתדרות)
הצדדים חתמו על מסמך הבנות | צילום: דובר ההסתדרות

הפתרון מגיע לאחר ההחרפה בשבועות האחרונים במשבר בין הטייסים וההנהלה. שלשום נעתר בית הדין האזורי לעבודה לבקשת החברה, להצהיר כי ההתפטרותם של הטייסים המשמשים כמפקחים מהווה שביתה שלא כדין ולמנוע נקיטת פעולה שתגרום לשיבוש הפעילות בחברה.

הבקשה הוגשה לקראת כניסתן לתוקף של הודעות ההתפטרות, שנמסרו לחברה על ידי מספר טייסים המשמשים בתפקידי פיקוח באגף מבצעי אוויר. כניסה לתוקף של התפטרות המפקחים בימים הקרובים, אמרו בחברה, עלולה לגרום לכך שלא תתאפשר הפעלת טיסות החברה.

העיצומים גרמו לשיבושים

"אנחנו מברכים על מסמך ההבנות שנחתם הלילה ועל הפסקת הפגיעה בנוסעים ובעובדים, שהם הנכסים החשובים ביותר של אל-על", נמסר הבוקר מוועד טייסי אל-על. "הטייסים הוותיקים, בני 65 ומעלה, ימשיכו להיות מועסקים בחברה בהסכם עבודה הוגן ומכובד - בתפקידי טייסים בלבד, בהדרכה או בתפקידי ניהול. סוכם גם על מנגנון פיצויי פרישה נאותים לאותם טייסים שלא יימצאו להם תפקידי טייסים. אנו מודים להסתדרות בראשות היו"ר אבי ניסנקורן ואבי אדרי שסייעו רבות בקידום ההסכם".

בשבועות האחרונים נמתחה ביקורת חריפה על חברת אל-אל, לאחר שעיצומי הטייסים גרמו לשיבושים בטיסות החברה. כעת עם ההגעה להבנות, מקווים בחברה שאמון הנוסעים לא נפגע וכי צפויה חזרה לשגרה.