גל עזיבות, רוסק-עמינח, פינט וטופילסקי (צילום: פלאש 90 משה שי - יוסי זליגר, חדשות)
תקרת שכר למנהלי הבנקים | צילום: פלאש 90 משה שי - יוסי זליגר, חדשות

לאחר הפרסום אמש בחדשות 2, אישרה ועדת הכספים את הגבלת שכר הבכירים במשק - שירוויחו לא יותר מפי 44 ממה שמרוויח בעל השכר הנמוך בחברה. בכך יוגבל שכר המנכ"לים בגופים הפיננסיים ל-2.5 מיליון שקלים בשנה.

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בנוסף, החברה תשלם מס מוגדל כבר מהשקל הראשון המשולם לאותו בכיר. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי מדובר במהלך היסטורי. "זהו צעד ראשון בתיקון אי השוויון בחברה", אמר.

"הזמנים השתנו ומכאן ואילך נבחן כיצד להחיל את הגבלת השכר על כלל החברות הציבוריות במשק, לרבות חברות ריאליות", הוסיף גפני.

כחלון. לאן נעלמו הנתונים? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
"השכר אינו מוסרי". כחלון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

אתמול פורסם כי שר האוצר משה כחלון, שהגיש את ההצעה לוועדת הכספים, שיגר מכתב ליושב-ראש הוועדה גפני בו כתב כי "שכרם הנוכחי של המנהלים אינו מוסרי". בכך מבקש כחלון להציב רף נמוך יותר מזה שהציב שר האוצר הקודם יאיר לפיד - שיזם הגבלה של 3.5 מיליון שקלים.

בתדרוך לעיתונאים בכנסת שנערך השבוע כחלון: "בתוך כמה ימים נגיש את עמדתנו בנושא. קשה לי לשמוע על פערים כאלה, שיש מי שמרוויח פי מאה מהממוצע. אני במלחמה מול התפיסה הזו". עוד הוסיף שר האוצר: "יש אנשים במדינה שמבינים שאין להם סיכוי, ואנחנו מנסים לתת להם את הסיכוי. אני לא מאשים את מי שקשה לו או מיואש מהפערים האלה, ואנחנו צריכים להילחם במצב הזה".

פורשת. יחימוביץ' (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
"סגירת מעגל". יחימוביץ' | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

ח"כ שלי יחימוביץ אמרה כי היא מודה אישית לשר האוצר משה כחלון על החוק להגבלת שכר בכירים, הקרוב לדבריה באופן כמעט מוחלט לחוק שהציעה היא עצמה לראשונה לפני 6 שנים. "מבחינתי זו סגירת מעגל פורצת דרך", אמרה יחימוביץ'. "כשהעלתי לראשונה את החוק המגביל שכר בכירים ביחס לעובד הקבלן בחברה כונתה הצעת החוק שלי 'מטורפת, הזויה ומסוכנת'".

"כברת הדרך שעשה הציבור בישראל להבנה כי חובה להילחם בפער הבלתי מוסרי בין שכר חזירי ובין שכר רעב היא מרשימה ומעוררת תקווה", הוסיפה הח"כית. "שר האוצר ראוי לכל שבח על כך שהעביר לראשונה ובאומץ לב הצעת חוק כה דרמטית. השלב הבא הוא להחיל את החוק על כל החברות הציבוריות ולא רק על החברות הפיננסיות".

"פערי השכר במשק הם מחלה נוראית"

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון בירכה את שר האוצר כחלון ואת יו"ר הוועדה גפני על המהלך: "מדובר בהישג חסר תקדים - קשירה של השכר הגבוה לשכר הנמוך. אמירה עקרונית של כנסת ישראל לפיה פערי השכר במשק הם מחלה נוראית ורגל בדלת לקראת חקיקה נוספת שתתחיל לרפא אותה".

בהסתייגות שהוגשה על ידי ח"כ גלאון התבקשה הוועדה "לא להסתפק במגבלה הזאת, שעדיין מאפשרת למנהל לקבל שכר מטורף של מעל 200 אלף שקל בחודש בזמן שמי שמנקה לו את החדר מקבלת שכר מינימום ואפס תנאים".