התחנה הבאה: פוליטיקה? (צילום: חדשות 2)
ענבל אור | צילום: חדשות 2

"ענבל אור עמדה בהתחייבות שלה": רגע לפני הדיון על האפשרות לפירוק החברה "אור סיטי נדל"ן" שבבעלותה, מספר פרקליטה של ענבל אור כי היא שילמה את מיליון השקלים עליהם התחייבה בפני בית המשפט.

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

אור סיטי נדל"ן, בבעלות ענבל אור, העבירה לחברת גלובל 938 אלף שקלים - כנדרש ממנה, וזאת לקראת החלטת השופט איתן אורנשטיין מביהמ"ש המחוזי בת"א הערב, האם להוציא לחברה צו פירוק.

החברה הגישה לבית משפט אסמכתא לביצוע ההעברה הכספית לגלובל וכן אישור של מנכ"ל גלובל שהסכום התקבל. "בנסיבות אלה, מתבקש בית המשפט לדחות את הבקשות ולחייב את המבקשים בהוצאות, לרבות שכר טרחה ועורכי דין, וזאת בשים לב לעובדה שבקשותיהם היו מלכתחילה בקשות סרק נטולות יסוד משפטי", נכתב בפניית החברה לבית המשפט.

אתמול קבע השופט אורנשטיין כי יש להמתין עד להערב עם ההכרעה בבקשות הפירוק, זאת לאחר שיתברר האם החברה אכן עומדת בהתחייבויותיה. השופט פסק כי "עד מחר על בא-כוח החברה להודיע האם החברה עמדה בתשלום שהיא חייבת לשלם מחר לאחת מנושיה, חברת גלובל. מדובר בחברה שרכשה מאור קרקע ברמת-גן, בסך מיליון שקל".

"על קברניטי החברה לנהוג בזהירות ובאחריות ולהימנע מהעדפת נושים או מביצוע עסקאות חריגות", אמר אמש השופט אורנשטיין. "אין ספק שמתן צו פירוק זמני עלול להוות כדור שלג שיגרום נזק בלתי הפיך למספר רב של רוכשים, מוכרים ואחרים, באופן שלא ניתן יהיה להחזיר המצב לקדמותו. משכך על בית המשפט לנהוג בזהירות רבה".

הפרשה מסתעפת, הצ'קים חוזרים 

אתמול, לאחר הדיווחים בימים האחרונים על צ'קים בגובה עשרות אלפי שקלים ללא כיסוי מטעם החברות של אור, הגיע לחדשות 2 Online צ'ק על סך 75 אלף ש"ח מקבוצת אור סיטי שחזר ללקוחה תושבת תל אביב, בציון הערה: "אין כיסוי מספיק".

הלקוחה, ילנה מארקמן, פנתה לפני כשנה לקנות דירה חדשה בפרויקט תמ"א 38 ברחוב חיבת ציון ברמת גן, היא התבקשה להפקיד צ'ק על סך 75 אלף שקלים כחלק מהסכם ההצטרפות, עוד בטרם שנחתם חוזה עם הדיירים בבניין. לאחר מספר חודשים, כשהבינה מארקמן שהפרויקט תקוע, פנתה לעו"ד יצחק גיא ממשרד גיא-רוסק שיסייע לה במגעים מול קבוצת אור סיטי.

חובות של מיליונים וצ'קים שחוזרים (צילום: פלאש 90)
הצ'ק שחזר | צילום: פלאש 90

"כבר בהתחלה היה נראה לי מוזר שמשווקים את הפרויקט עוד בטרם נחתם ההסכם מול הדיירים", סיפר גיא, "בשלב כלשהו, כמה חודשים אחרי התשלום הראשון, הודיעו לנו שעשו שינוי בתכנון. רציתי לבדוק מה השינויים ואת השפעתם על הלקוחה שלי, אבל גם כאן התחושה היא שניסו להתחמק ולא ענו לפניות שלנו. גם כשכבר חזרו אלינו אמרו שההסכם מתקדם והוא בישורת אחרונה לקראת הליכי תכנון. כמובן שעד כה לא נחתם הסכם עם הדיירים להתחלת הפרויקט", הבהיר.

כשהבינה מארקמן שהפרויקט רחוק מסיום, החליטה לבטל את ההסכם ולבקש את כספה חזרה, בהתאם לתנאים שבמסמך ההצטרפות. לאחר חילופי תכתובות בין בא כוחה לבין נציגי אור סיטי הועבר לה צ'ק על שמה - אך לאחר שניסתה להפקידו הוא חזר, כשהסיבה המצוינת היא שלצ'ק אין כיסוי. לאחר פנייה נוספת לחברה נאמר לה כי בתחילת השבוע יוחלף הצ'ק והיא תוכל להפקידו.

ביום ראשון הגיעה אור לחקירה נוספת במשרדי רשות המסים בירושלים, זאת לאחר שנשלחה בשבוע שעבר למעצר בית עם תום חקירתה הראשונה בחשד להעלמות מסים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בניסיון לשדר עסקים כרגיל, הבטיחה ענבל אור שכל לקוח שירצה לקבל את כספו בחזרה יוכל לעשות זאת בקלות. "כל מי שמבקש את הכסף יודע בדיוק מה הפרוצדורה", אמרה ענבל אור בריאיון לאולפן שישי. "יש מחלקת קשרי לקוחות, מגיעים, אין שום בעיה, מקבלים את כספם חזרה, מי שלא מאמין ולא רוצה. אנחנו עושים את זה עם כל הקושי. אני מאוד מאמינה בפרויקטים שלי, בדרך שלי, ביושרה שלי".

מ"אור סיטי נדל"ן" נמסר בתגובה: "אנו עומדים אחר התחייבויותינו להשבת הכספים ללקוחות. מדובר בתקלה שתטופל בהקדם, שכן מדובר בחשבון אחד מבין חשבונות רבים השייכים לקבוצה. לצערנו עד אשר לא תוסר בקשת הפירוק חסרת הבסיס שהוגשה לבית המשפט לא ניתן יהיה להסדיר את התקלה הטכנית האמורה וזו תטופל מיד עם ביטול בקשת הפירוק".