עובדי מפעל "פרי הגליל" שבחצור הגלילית ממשיכים הבוקר (ראשון) במאבק המחאה שלהם, שבשעות הלילה עלה מדרגה עם התבצרותם במקום. העובדים, שחוסמים את הכניסה ולא מאפשרים פריקה והעמסת סחורות, טוענים כי ימשיכו עד הודעה חדשה. הסיבה: סירובו של הבעלים להחזיר את העבודה במפעל למתכונת רגילה וכוונתו להשאירו סגור למרות ההיתר המיוחד שניתן אתמול על ידי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי העובדים, בכוונתם למנוע כל תנועה של כניסת ויציאת סחורות ואנשים משטח המפעל. יו"ר ועד העובדים, מוטי חזיזה, אמר לחדשות 2 Online כי הוחלט לקיים את ההתבצרות לאחר ישיבת חירום שקיימו העובדים.

"יש גבול עד כמה העובד יכול לספוג", אמר חזיזה. "העובדים בסוף משלמים את המחיר. אנחנו נועלים את השערים ומתבצרים עד שהבעלים יבינו שהם צריכים לפתוח את השערים לציבור העובדים. לא ייתכן שנהיה כלי משחק".

מתבצרים. ארכיון
מתבצרים. ארכיון | צילום:

שמעון סוויסה, ראש המועצה האזורית חצור הגלילית, אמר אמש כי "אחרי המאמצים שעשינו לקבל שלושה חודשים נוספים להסדרת הבטיחות במפעל, ציפיתי שהבעלים יפתח את בית העסק באופן סדיר. התאכזבתי לשמוע על כך שהבעלים מונע מהעובדים לעבוד. בשום פנים ואופן אינני מסכים לכך שהעובדים יהפכו להיות כלי משחק ואני דורש לפתוח את המפעל לאלתר".

אושיק אפרים, מבעלי המפעל, הביע תקווה שהממשלה תתפנה מחר בבוקר לטפל בנושא. ההסתדרות מסרה בתגובה על המהלך כי "עובדי 'פרי הגליל' הם לא כלי משחק בידי ההנהלה או בידי כל גורם אחר. יש לפתוח את המפעל במיידי ולהשיב את הכבוד לעובדים שכל חטאם הוא רצונם להתפרנס בכבוד".

אהרונוביץ': "הצו יעוכב לשלושה חודשים כדי לאפשר לבעלים להשלים את הנושא הבטיחותי"

ביום שישי, בתום סיור שקיימו במפעל, החליטו השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ונציב כבאות ראשי שחר איילון להאריך את תוקף רישיון העסק של המפעל בשלושה חודשים כדי לאפשר למפעל לשוב ולעבוד.

כבר אתמול הוצעה ארכה של שבועיים לרישיון העסק, כדי לנסות ולהסדיר את המחלוקת הביורוקרטית עם הרשויות, ובראשן משרד הכלכלה שטוען שלמפעל לא הועברו כספים בשל אי סדרים שהתגלו בניהולו. עם זאת בעלי המפעל דחו את האפשרות, ואמרו כי יחזירו את העבודה במפעל רק לאחר שיועברו להם הכספים שהובטחו להם ממשרד הכלכלה, בלי קשר לאישורי הבטיחות.

נמצא הפתרון למצוקת העובדים? (צילום: פלאש 90)
"לא נהיה כלי משחק" | צילום: פלאש 90

"לוחמי האש אמרו שאי אפשר להפעיל את המפעל ללא נושאי הבטיחות שהיו צריכים להשלים", אמר אהרונוביץ' במהלך הסיור, "אך מאחר ורוב העבודות כבר בוצעו, הם ידחו את זה, יעכבו את הצו לשלושה חודשים כדי לאפשר לבעלים להשלים את הנושא הבטיחותי כדי שלפועלים יהיה מקום עבודה". עוד הוסיף השר כי "לא הייתי רוצה להכניס את סוגיית סגירת המפעל למערכת הבחירות - אני רוצה שהפועלים יחזרו לעבודה, כי נראה לי שהבעלים מנסים להוציא פה כסף נוסף".

בשבוע שעבר אמר אפרים כי המדינה חייבת לפרי גליל 4.5 מיליון שקלים מחודש פברואר - חצי מהמענק שהובטח להם במרכז השקעות. "המדינה מתחמקת וגוררת ואנחנו לא יכולים יותר לעמוד בהוצאות האלו. אם ישלמו את הכסף - נמשיך לעבוד", אמר אפרים לחדשות 2 Online. הוא הוסיף כי מצבת כוח האדם במפעל הוגדלה מ-100 עובדים ל-220 קבועים ועוד 300 עובדי קבלן: "אי אפשר לבוא אלינו בטענות".