האטה חדה ומתמשכת
המחירים קפצו. אילוסטרציה | צילום: AP, חדשות

על רקע פרסומו המתקרב של דוח מבקר המדינה על משבר הדיור בישראל וניסיונותיו של ראש הממשלה נתניהו למנוע את פרסומו עד אחרי הבחירות, מתברר כי בתקופת שלטונו של נתניהו עלו מחירי הדירות בישראל בעשרות אחוזים. כך עולה מבדיקת חדשות 2 Online המתבססת על נתוני השמאי הממשלתי, שבחן את מחירי הדירות בערים שונות בארץ בין הרבעון הראשון של שנת 2009, הרבעון האחרון תחת ממשלת אולמרט, עד הרבעון השלישי של שנת 2014.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהנתונים עולה כי מחיר ממוצע של דירת ארבעה חדרים בתל אביב בתחילת 2009 עמד על מיליון ו-733 אלף שקלים בעוד בסוף 2014 המחיר של דירה דומה עמד בממוצע על 2 מיליון ו-705 שקלים - עלייה של 57%. דירה בגודל דומה בבאר שבע עלתה בממוצע ב-2009 492 אלף שקלים בעוד שבשנת 2014 מחירה של דירה כזאת עמד על 851 אלף שקלים - עלייה של 73%.

לפני חזרת נתניהו לשלטון בסוף מרס 2009, עלתה דירת ארבעה חדרים בנתניה בממוצע מיליון ו-28 אלף שקלים ובתוך חמש שנים מחירה עלה ב-406 אלף שקלים - 40% יותר מהמחיר הקודם. בראשון לציון דירה בעלת נתונים זהים עלתה ב-2009 מיליון ו-65 אלף שקלים, לעומת מיליון ו-512 אלף שקלים בסוף 2014.

כך זינקו מחירי הדיור
נתוני השמאי הממשלתי | צילום:

מבקר המדינה יפרסם השבוע את דוח הדיור

מבקר המדינה יוסף שפירא צפוי לפרסם עוד השבוע דוח מיוחד ובו סקירה על אחריות ממשלות נתניהו ואולמרט למצוקה הגוברת בענף הדיור בשנים האחרונות. ביום חמישי האחרון כינס המבקר בלשכתו ישיבה מיוחדת לקביעת מועד פרסום הדוח, שיראה אור ככל הנראה בראשית החודש הבא.

עיקר הדוח יתייחס לחלקן של שתי הממשלות האחרונות בראשות בנימין נתניהו, שבמהלכן הוזנח הטיפול בהיצע הקרקעות ובקביעת מדיניות ויעדים ברורים. בנוסף יעסוק הדוח בפרק מיוחד בנושא דיור בר-השגה, ויצביע על כשל מתמשך לכאורה במדיניות הממשלתית בנושא זה, בעיקר לאחר המחאה החברתית בשנת 2011.

המבקר יפרסם את הדוח. נתניהו ושפירא
המבקר יפרסם את הדוח. נתניהו ושפירא | צילום: סוכנויות, רויטרס

הדוח מותח ביקורת גם על ממשלתו של אהוד אולמרט, בעיקר סביב החלטתה משנת 2008 לקדם תכניות מגורים בפריפריה על חשבון פתרונות דיור במרכז הארץ. סוגיה ששימשה בסיס להתנערותו של נתניהו מהאחריות למצב בענף הדיור בריאיון שהעניק ראש הממשלה לחדשות 2 בחודש שעבר.