בעיית הדרכונים החדשה: עסקנו הרבה בימים האחרונים במצוקת חידוש הדרכונים בישראל - אבל גם לישראלים שיאבדו את דרכונם בחו"ל ויגיעו לנציגויות שלנו שם תהיה בעיה. מלאי הדרכונים במדינות רבות אזל בגלל עיצומי ועד עובדי משרד החוץ. העובדים מצויים בסכסוך עבודה על תנאי השכר שלהם ומסרבים לשלוח דרכונים לקונסוליות בחו"ל.

מלאי הדרכונים אזל כבר בנציגויות ישראל בארה"ב, הולנד, פורטוגל, צ'כיה, דרום אפריקה, גרמניה, בלגיה, בלארוס, אוסטרליה, צ'ילה, איטליה, ספרד, קפריסין ושבדיה. המחסור משפיע על ישראלים שמתגוררים בחו"ל ולא יכולים לחדש דרכון, אבל בעיקר על תיירים ישראלים שאיבדו את הדרכון בחו"ל ולא בטוח שיצליחו לחזור לארץ.

חידוש דרכון בחו

בחלק מהמדינות ניתנת האפשרות למי שאיבדו את הדרכון להנפיק תעודת מעבר, אבל זו מאפשרת חזרה ארצה בלבד ולא מעבר למדינה אחרת - ותקפה רק במדינות שמאפשרות טיסות ישירה לישראל. כמו כן, לא כל חברות התעופה מקבלות את תעודת המעבר אלא בעיקר חברות ישראליות.

בוועד עובדי משרד החוץ טענו כי הם "מופקרים במשך תקופה ארוכה, גם על ידי הממשלה וגם על ידי שר החוץ יאיר לפיד", והמליצו לישראלים לשמור על הדרכונים בחו"ל. נדגיש כי במקרים של סכנת חיים ניתן לפנות לוועדת החריגים של משרד החוץ שתדון בבקשה להנפקת דרכון.