קבינט הקורונה עדכן את רשימת המדינות האדומות ושינה את הנחיות כניסת התיירים לישראל אתמול (ראשון). ההנחיות החדשות נכנסו לתוקף באופן מידי. הסיבה לשינוי נעוצה בהתפשטות זן ה"אומיקרון", וריאנט חדש של נגיף הקורונה, שהתגלה במקומות שונים ברחבי העולם ומקורו ככל הנראה באפריקה.

בשל החשש מהתפשטות הזן החדש בישראל הוחלט בממשלה לעצור את כניסתם של זרים לישראל ואף להגביל באופן משמעותי את התיירים הישראלים. חובת בידוד תוטל על כל מי שיחזור ממדינה זרה, ו-49 מדינות חדשות נכנסו לרשימת המדינות האדומות שהטיסה אליהן אסורה, אלא באישור ועדת חריגים.

בדקו לאן אפשר לטוס כרגע

נתב"ג - יוני 2021 (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
תיעוד מנתב"ג: יוני 2021 | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

תו ירוק בתוקף לחצי שנה יינתן ל:
א. מי שהתחסן חיסון שלישי (ועבר שבוע לפחות מאז קבלת החיסון).
ב. מי שהתחסן שני חיסונים - ולא עברה חצי שנה מהזריקה השנייה.
ג. מחלימים - שטרם חלפה חצי שנה ממועד אישור ההחלמה.
ד. מחלימים - שקיבלו מנת חיסון אחת לפחות.

כל מי שמחזיק בתו ירוק יכול לטוס לכל המדינות מלבד המדינות האדומות, ולאחר החזרה לארץ לצאת מבידוד כעבור שלושה ימים ובדיקת קורונה שלילית שהתבצעה ביום השלישי לבידוד.

מי שאין לו תו ירוק בתוקף (לרבות מי שלא התחסן כלל), יהיה מחויב בבידוד של שבוע לפחות (בכפוף לשתי תוצאות קורונה שליליות), בעת החזרה מכל מדינות העולם. הטיסה למדינות אדומות אסורה.

התנאים לטיסות לחו"ל מ-29.11

מדינות אדומות - הטיסה אליהן אסורה לכולם

ישראל הגדירה 49 מדינות מיבשת אפריקה כאדומות. הנסיעה למדינות אדומות אסורה ודורשת אישור של ועדת חריגים. כל מי שישוב ממדינה אדומה יצטרך להיכנס לבידוד במלונית, גם אם טס לפני כניסת ההנחיות החדשות לתוקף. היציאה מהמלונית תתאפשר רק לאחר קבלת תוצאה שלילית בבדיקת PCR, והשלמת ימי הבידוד תתבצע בבית. חזרה ממדינה אדומה מחייבת בידוד מלא, של 14 ימים.

אלו המדינות האדומות: אוגנדה, איי סיישל, איי קומורו, איי קייפ וורדה, אנגולה, אסוואטיני, אריתראה, אתיופיה, בוטסואנה, בורונדי, בורקינה פאסו, בנין, גאנה, גבון, ג'יבוטי, גינאה, גמביה, דרום אפריקה, דרום סודן, קונגו, זימבאבווה, זמביה, חוף השנהב, טוגו, טנזניה, ליבריה, לטוסו, מאוריטניה, מאוריציוס, מאלי, מדגסקר, מוזמביק, מלאווי, ניגריה, ניז'ר, נמיביה, סאו טומה ופרינציפה, סומליה, סט הלנה, סייריה ליאונה, סנגל, צ'אד, קונגו, קמרון, קניה, רואנדה ורפובליקה מרכז אפריקנית.

מהם מצבי החירום הקיימים בנתב"ג? (צילום: רויטרס, חדשות)
נמל התעופה בן גוריון | צילום: רויטרס, חדשות

מדינות צהובות וכתומות

הטיסה לכל מדינות העולם, שאינן מדינות אדומות, מותרת. כל מדינות העולם מוגדרות כעת כיעדים בסיכון, היציאה אליהן מותרת אך משרד הבריאות ממליץ שלא לנסוע לחו"ל בשל התפשטות וריאנט ה"אומיקרון".

מחוסנים או מחלימים בעלי תעודת קורונה בתוקף שהופקה על ידי משרד הבריאות יחויבו לשהות בבידוד עד לקבלת תוצאה שלילית בבדיקת PCR, שיעשו ביום ה-3 מהכניסה לישראל (יום הכניסה הוא היום הראשון לבידוד). מי שלא יעשה את הבדיקה הנוספת ביום ה-3 יצטרך להשלים בידוד מלא.

הנכנסים לישראל מכל מדינות העולם, שאינם מחוסנים או מחלימים, מחויבים בבידוד מלא, אך יוכלו לקצר אותו ל-7 ימים על ידי בדיקת קורונה שלילית שתתבצע ביום השביעי.

פודקאסט "אחד ביום": איפה השתבש הטיפול בקורונה?