משרד הבריאות החליט לעדכן את התו הירוק ורשימת המדינות שחזרה מהן מחייבת בידוד משתנה: שר הבריאות ניצן הורוביץ הודיע על שינוי מדיניות ומעתה, בעלי תו ירוק בתוקף יכולים לטוס לכל המדינות בעולם שאין מוגדרות "אדומות". עם חזרתם לישראל הם לא יידרשו לבידוד של שבוע, אלא ל-24 שעות בלבד או עד קבלת תוצאת בדיקה שלילית. רשימת המדינות ה"אדומות" נותרת בעינה והטיסה אליהן אסורה אלא באישור ועדת חריגים.

בנוסף, כניסת זרים, ובהם ישראלים, אל מרבית המדינות המותרות ברשימה - אסורה. כך לדוגמה אוסטרליה, ניו זילנד, סינגפור וסין לא מאפשרות כניסה כלל לזרים, או שהן מאפשרות כניסה רק לאחר הגשת בקשה מיוחדת ואישורה.

אחרי שהאיחוד האירופי הוציא את ישראל מרשימת המדינות הירוקות והעביר את ההחלטה למדינות החברות, פורטוגל הפכה למדינה הראשונה ביבשת שהחליטה לאסור כניסת ישראלים לשטחה גם אם הם מחוסנים - אלא אם מדובר במקרה דחוף שמצדיק את הכניסה למדינה. יום לאחר מכן, גם שוודיה הודיעה שתאמץ את החלטת האיחוד האירופי להגדיר את ישראל כמדינה אדומה, ולא תאפשר כניסה מישראל, אלא לצרכים חיוניים.

בדקו לאן אפשר לטוס כרגע

נתב"ג - יוני 2021 (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
תיעוד מנתב"ג: יוני 2021 | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

תו ירוק בתוקף לחצי שנה יינתן ל:
א. מי שהתחסן חיסון שלישי (ועבר שבוע לפחות מאז קבלת החיסון).
ב. מי שהתחסן שני חיסונים - ולא עברה חצי שנה מהזריקה השנייה.
ג. מחלימים - שטרם חלפה חצי שנה ממועד אישור ההחלמה.
ד. מחלימים - שקיבלו מנת חיסון אחת לפחות.

כל מי שמחזיק בתו ירוק יכול לטוס לכל שאר המדינות (צהובות וכתומות) ולאחר החזרה לארץ לצאת מבידוד כעבור 24 שעות או תשובה שלילית לבדיקת הקורונה שנעשה בנחיתה בנתב"ג (המוקדם מביניהם).

מי שאין לו תו ירוק בתוקף (לרבות מי שלא התחסן כלל, כולל ילדים מתחת לגיל 12), יהיה מחויב בבידוד של שבוע לפחות (בכפוף לשתי תוצאות קורונה שליליות), בעת החזרה מכל מדינות העולם. הטיסה למדינות אדומות אסורה.

התנאים לטיסות לחו"ל מ-27.9

מדינות אדומות - הטיסה אליהן אסורה לכולם

בולגריה
ברזיל
תורכיה

כדי לטוס למדינות אלה צריך לקבל אישור מיוחד של ועדת חריגים. מי שיטוס ללא האישור יקבל קנס של 5,000 שקלים. כל החוזרים (גם המחוסנים) ממדינות שהוגדרו אדומות, יחויבו בבידוד של 14 ימים (או 7 ימים בכפוף לשתי בדיקות קורונה).

מהם מצבי החירום הקיימים בנתב"ג? (צילום: רויטרס, חדשות)
נמל התעופה בן גוריון | צילום: רויטרס, חדשות

מדינות צהובות וכתומות - אין חובת בידוד לבעלי תו ירוק

מדינות שבעלי תו ירוק בתוקף יוכלו לטוס אליהם ללא חובת בידוד בחזור. מי שאין לו תו ירוק בתוקף יהיה מחויב בבידוד של שבוע לפחות (בכפוף לשתי תוצאות קורונה שליליות).

למעשה מדובר בכל מדינות העולם שלא מוגדרות "אדומות". מתוכן יש מספר מצומצם שהודיעו כי הן מקבלות אליהן מטיילים ישראלים מחוסנים ללא חובת בידוד ובהן: הונגריה, פולין וצ'כיה. 

הונגריה הייתה סגורה לישראלים אך לאחר פרסום הרשימה של משרד הבריאות הודיעה שתיפתח את שעריה למטיילים מישראל. ישראלים יוכלו להיכנס למדינה עם הצגת אישור באנגלית של בדיקת PCR שלילית שבוצעה עד 72 שעות לפני ההגעה. 

פולין מתירה כניסה ללא בידוד רק למחוסנים ולילדים של מחוסנים עד גיל 12, ולמחלימים (עד חצי שנה מההחלמה), בתנאי שימלאו טפסי הצהרת בריאות של המדינה. בצ'כיה (שנשארה ברשימה ללא בידוד) הגדירו את ישראל כמדינה בסיכון גבוה לקורונה. המשמעות: ישראלים מחוסנים ומחלימים מהחצי השנה האחרונה בלבד יוכלו להיכנס למדינה ללא בידוד. הונג קונג גם הקלה על כניסת ישראלים לתחומיה, אך עדיין מחייבת שבוע בידוד לאחר הנחיתה.

למרות ההקלות למחוסנים במדינות שמקבלות ישראלים, בלא מעט יעדים עדיין צריך לעבור בדיקת קורונה כשטסים אליהם. בחזרה לארץ צריך לעשות בדיקה 72 שעות לפני ההמראה ועוד בדיקה ברגע שנוחתים בנתב"ג.

כל מי שאינו מחוסן או מחלים (כולל ילדים בכל גיל) מחויבים לעשות בדיקת קורונה בטיסה הלוך (בנוסף לבדיקה בחזור) ולהיכנס לבידוד ביתי בחזור, לא משנה לאן טסו או מאיפה חזרו. מי שאינו יכול לעשות זאת, יכול להתבודד במלונית.

פודקאסט "אחד ביום": איפה השתבש הטיפול בקורונה?