כמעט כולם מכירים את התרחיש הבא: על צג הטלפון מופיע מספר לא מזוהה, לפעמים מדובר אף במספר מחוץ לארץ, כאשר עונים לשיחה שומעים קול מוקלט אומר: "זו היא הודעה אישית עבורכם, מהישיבה הקדושה בקבר רחל. עם ישראל זקוק לרחמי שמיים רבים". זהו הספאם הטלפוני המוכר של ישיבות ועמותות דת שמבקשות מאתנו תרומה בתמורה ל"ישועה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המוסדות הללו מתקשטים בשמות של רבנים מהשורה הראשונה, רק שבחלק מהמקרים המציאות היא קצת אחרת. "יש ארגונים שאומרים לך שזה הרב משה - איזה שם שאף אחד לא מכיר", אומר מנהל עמותת "הכנסת אורחים רשב"י" אליעזר קרליבך. "אז באמת צריך לזוז אחורה ולא להיסחף ולא להיגרר אליהם".

הישיבה שמציגה את עצמה כישיבה מקבר רבי שמעון בר יוחאי שבמרון, היא אחת מאותן ישיבות המפרסמת מייצג שאינו בהכרח תואם את המציאות. בשיחה עם נציגת השירות הטלפוני של הישיבה, רק לאחר התעקשות, התברר שבניגוד לרושם הראשוני הם בעצם לא באמת יושבים בקבר.

גם מוסד אחר שטען כי הוא נמצא בקבר רחל המפורסם, לא באמת ישב שם. תחת הכותרת "קבר רחל", יש מספר מוסדות הפועלים תחת טענה שקרית. כנגד אחת מהם כבר הוגשה תביעה ייצוגית בסך כ-50 מיליון שקלים כדי שיפסיקו את הודעות הספאם לטלפון.

נגד ישיבה אחרת הטוענת שמקורה בקבר רחל הוגשה לאחרונה תביעה נוספת בטענה לפרסום מוטעה. אין זה אומר שהצד השני שעל קו הטלפון לא יבצע את אותן ברכות שהוא מבטיח, רק שיש להיות זהירים לפני שמעבירים את הכסף.

אלו המספרים שנוהגים לצלצל אל הטלפונים שלנו מדי יום:

ישיבת אור הרשב"י: 1-700-558080
ישיבת האר"י הקדוש: 077-3137049
ישיבת קבר רחל/ מוסדות רבי שמעון בר יוחאי: 072-2219504
מוסדות רבי מאיר בעל הנס: +541-724-500098
מוסדות "ישועות בעמוקה: 1700-701-709

לפני שפותחים את הארנק, כדי לוודא מי העמותות והאם באמת הכסף מגיע למקום הנכון.