ה"דרימליינר" של חברת בואינג, המטוס המרוכב-פחמן הראשון בעולם, טס היום לראשונה כשעל סיפונו נוסעים בטיסה מסחרית מהונג קונג לטוקיו – וסימן עידן חדש בתעופה העולמית.

ההמראה אל שמיים בהירים של הבואינג 787 החדיש, אחרי "זובור" של משאית כיבוי אש בשדה התעופה, התרחשה בדיוק 53 שנה אחרי שהמטוס הראשון של בואינג, ה-707, חנך קו מסחרי ראשון. ה"דרימליינר" לא טס מהר יותר מהמטוס הראשון ההוא, אבל במקום זאת הוא מתוכנן להפוך את שעות השהייה בשמיים לנוחים הרבה יותר עבור הנוסעים, ולזולים יותר עבור חברות התעופה הנאבקות לשרוד בעידן חברות ה"לואו קוסט".

מטוס בואינג 787 (צילום: אתר בואינג)
ה"דרימליינר" באוויר | צילום: אתר בואינגה"דרימליינר" שהמריא היום ועליו 240 נוסעים מאושרים שייך ל"ניפון איירוויס", חברת התעופה של יפן. המנכ"ל של חברת התעופה כינה את המטוס החדש "משנה את חוקי המשחק", אולם הודה כי העיכוב באספקת המטוס – 3 שנים – גרם ל"תקופה קשה" בחברה שלו.

עם הגוף מרוכב-הפחמן ברובו, המטוס החדש מציע 20 אחוזים שיפור בצריכת הדלק ו-30 אחוז פחות בעלויות התחזוקה שלו. אבל השיפורים הדרמטיים באמת הם בתוך תא הנוסעים: בין היתר מדובר בתאורה מתחלפת בכל צבעי הקשת שתוכננה במיוחד ליצור סביבה נעימה לשינה; לחץ אוויר נמוך במיוחד המדמה טיסה בגובה של 6,000 רגל בלבד; ומנועים מושתקים שעלולים ליצור בעיה חדשה – השיחות בין הנוסעים יישמעו הרבה יותר טוב.

עוד הפתעות על המטוס החדיש כוללות כסאות נשכבים למיטה, חלונות גדולים יותר אותם אפשר להאפיל באופן אלקטרוני, שירותים עם בידה וחלונות, ערכת בידור עם מסך מגע, ושירות אי-מיילים חופשי בין הנוסעים בתוך המטוס.

אחד הנוסעים על המטוס, ג'ינו ברטוצ'יו מאיטליה, שילם 30 אלף דולרים במכירה פומבית עבור הכרטיס לטיסת הבכורה ההיסטורית. "אין לי אישה שתגיד לי לא", הסביר הנוסע המאושר בעוד תא הנוסעים מעמעם את עצמו לתאורת צבעי קשת נעימה.

מבט מבפנים (צילום: אתר בואינג)
חלוקה לתאים כדי ליצור פרטיות | צילום: אתר בואינג
תאורה בכל צבעי הקשת (צילום: אתר בואינג)
תאורה בכל צבעי הקשת | צילום: אתר בואינג
פינוק אמיתי לנוסעים (צילום: אתר בואינג)
הפרדה בין הכיסאות | צילום: אתר בואינג
תא הטייס. "מטוס משנה משחק" (צילום: אתר בואינג)
תא הטייס. "מטוס משנה משחק" | צילום: אתר בואינג

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק