הזינוק בדולר מוביל גם להתייקרות במוצרי החשמל, היבואנים והרשתות מאיימים שלא יוכלו לספוג את העלייה בשער המטבע - וייאלצו להעלות מחירים. אחד המוכרים ברשת מוצרי חשמל הסביר: "אחרי סוף החודש כנראה שיעלו חופשי, כל השוק עולה. מעריך שיתייקר בין 5% ל-10%, אלא אם כן הדולר יירד, בינתיים הוא משתולל. היבואנים מוכרים מהמלאי אבל אני לא יודע כמה הם יוכלו לספוג".

סיקור N12

אבי סופר, בעלי רשת מוצרי חשמל תיאר את המצב בשוק: "רוב המחירים עדיין לא השתנו, אבל לאור העלייה של הדולר והציפייה שהיבואנים לא יוכלו לשאת את זה. הייתה עלייה של 17% במטבע, גם ביורו וגם בדולר. היבואנים מתחילים לגלות עצבנות, הם רוצים עד החג לגמור את המלאים שלהם ואז לצאת לדרך חדשה, עד ערב החג יש לנו מלאים גדולים שאנחנו יכולים לספק את רוב התצרוכת של המכירות". 

בעלי רשת מוצרי חשמל, אבי סופר (צילום: תוכנית חיסכון)
בעלי רשת מוצרי חשמל, אבי סופר | צילום: תוכנית חיסכון

למי שמייבא מאירופה תהיה בעיה להעלות את המחירים בבת אחת"

"אם הדולר ימשיך לטפס, תהיה עלייה גדולה", מעריך סופר, "היבואנים מדברים על 17% תוספת שזה המון כסף. ליבואן יש עלויות מסוימות, הוא לא יוכל לספוג את כל השינוי (במטבע הזר), עכשיו פשוט מאוד כולם מפחדים להעלות את המחיר".

 

על הירידה בצריכה של הציבור אמר סופר: "יש ירידה מסוימת, אבל המחירים כבר הגיעו לתחתית בגלל התחרות בין ארה"ב לסין, התאספו בסין הרבה מכשירי חשמל שלא מכרו אותם - ואז הם הורידו את המחירים דרסטית כדי להיפטר מהמלאי. מדובר במוצרים מתוצרת סין כמו מקררים, טלוויזיות ומכונות כביסה. אבל יבואן שמביא מכונות כביסה מגרמניה או מהגוש האירופי תהיה לו בעיה להעלות במכה אחת את המחירים".