ביקור באחד מאתרי הבנייה בתל אביב אולי לא נראה מרשים במיוחד היום, אבל בקרוב תעמוד בו הדירה היקרה ביותר שנמכרה בישראל בשנה החולפת. עבור עשרה חדרים מול הים שולמו לא פחות מ-81.4 מיליון שקלים, שהם 133 אלף שקלים למטר רבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דירת היוקרה הזו היא לא רק היקרה ביותר שנקנתה ב-2013, אלא היקרה ביותר בתולדות המדינה. "זה חריג אפילו בשוק היוקרה", אומר רוני כהן, מנכ"ל חברת הבנייה אלדר. "הדירה הזאת אפילו לא נחשבת בתחום שוק היוקרה, אלא בתחום האולטרה-יוקרה בשפה שלנו".

על פי נתוני רשות המיסים, במקום השני במצעד הדירות היקרות ביותר ב-2013 עמדה דירה בפרויקט "וולדורף אסטוריה" בירושלים, שנמכרה תמורת 29.7 מיליון שקלים. דירה בפרויקט "מגדל דוד" מול חופי נתניה הגיעה למקום השלישי, כשנמכרה ב-20 מיליון שקלים.

מצעד הדירות היקרות בישראל
מצעד הדירות היקרות בישראל | צילום:

למקום הרביעי הגיעה דירה בפרויקט "גל ים" בהרצליה, תמורתה שולמו 11 מיליון שקלים. את המקום החמישי והמכובד חולקות שתי דירות שנבנו ברמת גן ובחיפה - שעבור כל אחת מהן שולמו 5.6 מיליון שקלים.

"גם המיסוי החדש שמנסים להטיל על שוק היוקרה לא ממש יזעזע אותו", אומר כהן. "ימשיכו להיקנות פה דירות מעטות במחיר של עשרות מיליוני שקלים לדירה. לקוח שקונה דירה ב-40,50 ואפילו 80 מיליון שקל, בטח שמיסוי של עוד 300-400 אלף שקל לא ישפיעו על ההחלטה שלו".

הדירה הזולה ביותר נמכרה ב-74 אלף שקלים

אבל למטבע הזה יש גם צד שני: הדירות הזולות ביותר שנמכרו בישראל בשנת 2013. באילת ובטבריה למשל נמכרו השנה דירות ב-110-120 אלף שקלים. בשכונת הדר בחיפה נמצאה דירה זולה יוד יותר, שנמכרה השנה ב-74 אלף שקלים בלבד.

"מהדירות הזולות ביותר אי אפשר להסיק על כלל השוק", עומד עו"ד חיים מסילתי, שמאי מקרקעין. "מדובר בדירות קצה שהעסקאות בהן נעשו כנראה מפאת לחץ של הקונה או של המוכר, והעסקה לא יכולה ללמד על כלל השוק".

במשרד השיכון מצהירים שבשנת 2014 ייבלמו מחירי הנדל"ן הגואים בישראל. עם זאת, גורמים בענף אומרים שגם אם זה יקרה, דירות היקרה ימשיכו לעלות - והרבה.