הישראלים חזרו לבצע רכישות בכרטיסי אשראי אך לא כל הערים בארץ מצליחות להתאושש ולעבור לסוג של שגרת מלחמה. מנתונים שפרסמה חברת שבא עולה כי שישה שבועות מפרוץ המלחמה שדרות וקריית שמונה ממשיכות להיות הערים שנפגעו כלכלית באופן הקשה ביותר מהמלחמה, וההוצאות בהן בכרטיסי אשראי נחתכו בהיקף של כ-80% גם במהלך חודש נובמבר על רקע פינוי תושביהן.

הצלחה ל"בלו פריידיי": 350 מיליון שקל ב-3 שעות
המשלוחים מחו"ל בשפל - למה זה קורה ומי מרוויח מזה?
בגלל הח'ותים: עיכובים בהגעת מכוניות מהמזרח
בחסות המלחמה: רשתות המזון מעלות מחירים

"הירידות שראינו בשדרות וקריית שמונה החל מהשבוע הראשון של המלחמה, ממשיכות להיות בשיעור של כ-80% והדבר קשור, בראש ובראשונה, לכך ששתי הערים הללו, כמו גם היישובים העוטפים אותן, מפונים מתושביהם בהיקפים דומים ואף גבוהים יותר", אומרת טלי הולנברג, סמנכ"לית שיווק, פיתוח עסקי ומכירות של שבא, מפתחת ומנהלת את מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי.

ביתר הערים בדרום ובצפון, דוגמת אשקלון, באר שבע, אשדוד, קריית גת, חיפה, טבריה ונהריה, ההוצאות בכרטיסי אשראי הצליחו להתאושש וחזרו כמעט לרמתם הממוצעת טרום המלחמה. בעיר נתיבות הירידה בהוצאות עדיין מורגשת והיא עומדת על למעלה מ-20%.

שתי הערים הנוספות שמושפעות מהמלחמה הן אילת ותל אביב. באילת היקף הירידה בהוצאות בכרטיסי אשראי ממשיך לעמוד על כ-40% מהממוצע השנתי לפני המלחמה. בתל אביב הירידה היא בהיקף של יותר מ-20% גם במהלך נובמבר. לדברי שבא, ביתר הערים הגדולות באזור השפלה, השרון והמרכז קיימת התאוששות וחזרה לשגרה כמעט מלאה בצל המשך המלחמה.

 

"אילת התייצבה על ירידה בהוצאות בהיקף של 40% והסיבה לכך היא שלמרות שהתפוסה במלונות ובחדרי האירוח מאוד גבוהה - הציבור שנמצא בהם הם מפונים ולא תיירים-נופשים שבמסגרת חופשתם מבצעים הוצאות של שופינג, אטרקציות ופנאי, מסעדות ובתי קפה", מסבירה הולנברג.

"בערי המרכז, השרון והשפלה, בזכות החזרה לשגרה תחת המגבלות, הירידה בהוצאות נבלמה כמעט לחלוטין ויש כבר ערים בהן הנתונים אפילו מצביעים על עלייה בהוצאות לעומת הממוצע השבועי בשנת 2023. בעיר תל אביב הירידה היא של יותר מ-20% בהוצאות והדבר קשור למספר גורמים וביניהם החזרה הלא מלאה לעבודה מהמשרדים, דחיית הפתיחה של שנת הלימודים האקדמית באוניברסיטאות ובמכללות, הפגיעה בענף הבילוי והפנאי, והירידה בתיירות.

ירושלים התאוששה בצורה מלאה מהירידות בהוצאות שחוותה ואנו מייחסים זאת לחזרה של העיר והאזור הסובב אותה לשגרה על רקע הפסקת הירי והשקט הביטחוני היחסי".