יד מחזיקה בוטנים (צילום: רויטרס)
ארה"ב מורידה מוצרי בוטנים מהמדפים מחשש למגיפה | צילום: רויטרס

משרד הבריאות האמריקני קורא לצרכנים לא לאכול חמאת בוטנים או מוצרים אחרים העשויים מבוטנים, מחשש שהם מכילים את חיידק הסלמונלה. מנהלת המזון והתרופות הוציאה צו האוסר מכירת מוצרי בוטנים עד שתסיים לקיים בדיקות של מוצרי תאגיד הבוטנים האמריקני המשווק בוטנים בארצות הברית.

ממשרד הבריאות בישראל טרם נמסר אם קיים חשש כלשהו שמוצרים הנגועים בחיידק הגיעו לישראל.

הצו הוצא לאחר שבקטריה הגורמת לסלמונלה נמצאה בחמאת בוטנים ומוצרי בוטנים אחרים שהגיעו מבלאקלי ג'ורג'יה שם יושב תאגיד הבוטנים. על פי הדיווחים בתקשורת האמריקנית, 6 אמריקנים מתו מהתפרצות הסלמונלה ולפחות 474 נוספים נדבקו מהחיידק בימים האחרונים. משרד הבריאות בודק עכשיו אם קיים קשר בין המקרים ואם מקורם אכן בבוטנים.

המנהלת קראה להסיר את מוצרי הבוטנים של המפעל מהמדפים בשווקים. תאגיד הבוטנים האמריקני אינו משווק בעצמו את המוצרים. הוא מוכר את הבוטנים לחברות ענק כמו קלוגס שמשווקות את מוצריהן.
ממרח הבוטנים שמיוצר על ידי התאגיד מגיע גם למוצרים כמו עוגות, סוכריות, קרקרים, עוגיות, גלידה ועוד.

מנהלת המזון והתרופות קוראת לצרכנים לא לצרוך מוצרי בוטנים שהגיעו מג'ורג'יה בתאריכים שבין ה-8 לאוגוסט 2008 ועד ה-26 לספטמבר. כמו כן, נדרשים רשתות השיווק בארה"ב ליידע את הצרכנים על הסכנה שבמוצרי הבוטנים.

אין זו הפעם הראשונה שחמאת הבוטנים נחשדת בחיידק. בתחילת שנת 2007 דווח כי לפחות 300 אנשים מ-39 מדינות שונות בארצות הברית חלו בסלמונלה. גם אז כמו היום, מנהל התרופות האמריקני הזהיר את הצרכנים מצריכת חמאת בוטנים מחשש שהביאה להתפרצות הזיהום.