היום הראשון למהפכת ה"רב קו" של דן נראה כמו כאוס מוחלט. על פי החלטת משרד התחבורה החל מהיום לא ניתן יותר לקנות כרטיסי "חופשי חודשי" מנייר אצל נהגי האוטובוס של "דן" ומה-1 במרץ גם כרטיסי חופשי יומי וכרטיסיות הניקוב ייעלמו. את מקומם יתפסו כרטיסי "רב קו" שניתן לטעון אצל הנהגים.

כן, במשרד התחבורה רוצים לעודד אותנו לעבור להשתמש בתחבורה הציבורית והיוזמה הזו נראית טוב על הנייר: כרטיס אחד שמאפשר מעבר קל ונוח בין כל אפשרויות הנסיעה בתחבורה הציבורית, חוסך נייר ואפילו מאפשר לשחזר את יתרת הסכום שטענתם בכרטיס במקרה של אובדן או גניבה.

אבל יש גם לא מעט בעיות: אם תרצו להצטייד בכרטיס תגלו שעומדות לרשותכם 10 עמדות הנפקה בלבד בתחנות המרכזיות ובמסופי דן בתל אביב, פתח תקווה, בת ים בני ברק ובקניונים. אם אתם לא גרים או עובדים בסמוך לעמדות האלה תיאלצו לנסוע אליהן במיוחד ומיעוט העמדות יוצר תורים ארוכים בשעות העומס.

גם חזון הכרטיס האחד לכל החברות עדיין רחוק משלב המימוש: מערכת הסליקה המשותפת לחברות האוטובוסים השונות ולרכבת ישראל עדיין לא הוקמה, כך שבינתיים לא תוכלו לשלם באותו הכרטיס במעבר בין קו של דן לקו של אגד.

כל שימוש בכרטיס באוטובוס מעודכן מיד במאגר המידע של החברה המפעילה, וכך למעשה פירוט כל הנסיעות שלכם כמו גם יתרת הסכום שנותרה בכרטיס מתועדים במחשבי חברת דן וברב קו. זה מאפשר לחברה להנפיק לכם כרטיס חדש במקרה של גניבה או אובדן עם היתרה שנותרה בכרטיס האבוד- אבל גם עלול לגרום לפגיעה קשה בפרטיות. למרות נהלי אבטחה מחמירים במאגר- עדיין מישהו יכול לדעת לאן נסעתם ומתי.

נכון, ה"רב קו" יכול לאפשר לכולנו נסיעה נוחה ופשוטה יותר בתחבורה הציבורית - אבל חבל שמאלצים אותנו להצטייד בכרטיס שלא ממש מקיים את כל ההבטחות ובתהליך הנפקה מסורבל.