ההחלטה היכן לגור, היא החלטה שכמעט כל אחד נתקל בה לפחות פעם אחת בחייו. אלו העומדים לפני הבחירה, כבר לא ממהרים לסמן כוכבית ליד האופציות שנחשבות למפתות במיוחד. רבים מוותרים על המגורים בעיר הגדולה ונוטים לבחור בערי הפריפריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני חושב שהציבור מאוד מפוכח בעיקר בנוגע למה שקורה בתל אביב", אומר סמנכ"ל "יד 2" רועי שגב. "הוא בעצם מתחיל לברוח לכיוון ערי הפריפריה של תל אביב: חולון, ראשון לציון, בת ים, אנחנו יכולים גם לראות זליגה לרחובות וכל האזורים האלה".

נתונים חדשים של אתר "יד 2" חושפים כי על כל דירה המוצעת למכירה בעיר חולון יש את מספר המתעניינים הרב ביותר - 175 על כל דירה. אחרי חולון ניצבת רחובות שם על כל מודעת פרסום של דירה למכירה יש בממוצע 155 מתעניינים. במקום השלישי נמצאת ראשון לציון עם ממוצע של 151 פונים לכל מודעה.

"המשותף לשלושת הערים, רחובות ראשון וחולון", מעיד סמנכ"ל המכירות של חברת "אאורה" אסי גרטנברג. "זאת ההשקעה הרבה של העיריות במיתוג העיר, בחינוך בתשתיות ובתרבות".

דירוג הערים המבוקשות
דירוג הערים המבוקשות | צילום:

תל אביב רק במקום ה-12

בניגוד לערי הפריפריה, בערים הגדולות ביותר ישנה דווקא ירידה בביקוש. בירושלים הביקוש הממוצע לכל דירה עומד על 144 מתעניינים, מה שמציב אותה במקום החמישי מבחינת הביקוש. בתל אביב הירידה היא משמעותית יותר. מי שהוגדרה לא פעם כ"בירת הנדל"ן", מדורגת במקום ה-12 מבחינת ביקוש עם 109 מתעניינים בממוצע לדירה.

בסוף הדירוג של הביקוש לנדל"ן נמצאות בית שמש עם 76 מתעניינים על כל מודעה, אילת שם מתעניינים 74 ואת תחתית הרשימה סוגרת אור עקיבא עם 71 מבקשים בלבד.

מחירי הנדל"ן באזור המרכז לא סתם ממשיכים לזנק. במציאות שכזאת, אם חולון רחובות או ראשון לציון הן הפשרות של היום, נראה שבעתיד גם לגור בערים האלו תהיה משימה לא פשוטה. כשנצטרך להחליט היכן לחיות, עסקת חיינו עשוייה כבר תדלג למקומות אחרים, כאלה שהיום לא ממש מפתים אותנו.