סצנת הסטריט פוד הישראלית רוויה במנות מוגזמות ומושחתות - הכריכים עצומים, הפיתות מפוצצות, ההמבורגרים נוטפי זימה. בשבוע שעבר הצטרף לחגיגה שחקן חדש שהוא ההפך המוחלט מכל ההפרזה הזו, ואנחנו מתים על זה. שמו של המקום הוא פנינו ומה שמגישים בו, לא קשה לנחש, הוא פניני - כריך איטלקי בלחם סקיאצ'טה לבן שטוח, שהוא רך וספוגי מבפנים וקראנצ'י מבחוץ.

פנינו היא מזללת אוכל רחוב רחבת ידיים, עם עיצוב תעשייתי אדום וצעקני, מוזיקה איטלקית בווליום גבוה כמה שולחנות ועמדות הזמנה בשירות עצמי. התפריט לא מתפזר יותר מדי, וכולל פניני עיזים וריבת בצל (59 שקלים), פניני פפרוני (59 שקלים), פניני טבעוני עם זוקיני וקולרבי (52 שקלים), יווני עם טפנד זיתי קלמטה ובצל סגול (49 שקלים), ישראלי עם פסטרמה הודו (49 שקלים), פניני "קרניבור" עם קורנביף (59 שקלים) ופניני עם גאודה (54 שקלים).

פניני קולרבי. פנינו (צילום: דוד מויאל, יחסי ציבור)
פניני קולרבי. פנינו | צילום: דוד מויאל, יחסי ציבור

כל הכריכים מגיעים בתוך הלחם האיטלקי המפורסם - סוג של ג'בטה שטוחה שנחצית לשניים כדי שכל כריך יהיה בגודל של פרוסת לחם קסטן גדולה - אבל הגדולה של הכריכים האלה היא לא בלחם אלא דווקא בצניעות. מלבד תוספת עיקרית אחת והרוטב שמשודך אליה, יש בכל כריך רק עלי ארוגולה ועגבנייה. מינימליזם כזה מזמן לא פגשנו, וזה מה שהופך כל ביס לתענוג גדול. הרבה מהמסעדות האיטלקיות בארץ חוטאות במנות מורכבות מדי, עם מרכיבים רבים מדי, רק כדי לספק את העיניים הגדולות שלנו, והרי זה בדיוק ההפך המוחלט מהפשטות היפהפייה של המטבח האיטלקי. אז בפנינו עושים את זה אחרת, ומאוד מדויק. הפניני שלהם צנועים ונעימים לחך כל כך, שאחרי שמסיימים אחד רוצים להזמין עוד אחד.

מהכריכים שבתפריט אנחנו אהבנו במיוחד את הגאודה והעיזים וריבת בצל, בשניהם המינימליזם מאפשר להרגיש בכל אחד מהטעמים שמרכיבים את הכריך וליהנות מהם עד הסוף. הגאודה מגיע עם איולי כמהין מושלם שמתחבר מצוין לגבינה ופניני גבינת העיזים וריבת הבצל מגיע עם שמנת חמוצה שהופכת כל ביס לתענוג. בפניני פפרוני יש רוטב ברביקיו מעולה וב"קרניבור" הלחם מרוח באיולי סרירצ'ה שמאוד הולם את הבשר.

את הקונספט החדש הזה הביאו לתל אביב שני חברי ילדות שעלו לארץ מברה"מ בעלייה של שנות ה-90 וגדלו באשדוד. אלכסנדר סמצ'נקו עבד במשך שנים במסעדת סינס המפורסמת בעוטף, שסגרה את שעריה שנייה לפני פרוץ המלחמה; דניאל קריקונץ לא עסק מעולם באוכל אבל אולי שמעתם עליו כי כשפרצה מלחמה בין רוסיה לאוקראינה הוא הקים חמ"ל בביתו שבאשדוד וסייע בחילוץ אלפי יהודים אוקראינים. השניים התאהבו בפניני בביקור באיטליה, שם גילו את הטירוף של מעדניית All'Antico Vinaio  - רשת מפורסמת ואהובה שבה אפשר לטעום את כל מה שמדהים במטבח האיטלקי בצורת כריך - אבל החליטו להוריד קצת את רמת הטירוף ולהביא לתל אביב רק את מה שכולם יתחברו אליו בקלות.

פניני עיזים וריבת בצל של פנינו. מהאהובים עלינו במי (צילום: דוד מויאל, יחסי ציבור)
פניני עיזים וריבת בצל של פנינו. מהאהובים עלינו במיוחד | צילום: דוד מויאל, יחסי ציבור
פנינו. כריכים שכולם יתחברו אליהם (צילום: דוד מויאל, יחסי ציבור)
פנינו. כריכים שכולם יתחברו אליהם | צילום: דוד מויאל, יחסי ציבור

התפריט כולל גם סלט קיסר קלאסי עם רוטב מושלם שמכיל אנשובי, ויש גם פניני מתוק עם נוטלה, שמנת מתוקה וקרם מסקרפונה (42 שקלים). בשורה התחתונה, אוכל רחוב רגוע שהוא עונג צרוף. בדיוק מה שכולנו צריכים כרגע.

שעות הפתיחה בהרצה: ראשון-שלישי 11:00-20:00, רביעי-חמישי 11:00-20:00, שישי 9:00-15:00, שבת 19:00-2:00

פנינו. אחד העם 15, תל אביב