"ברגע שנכנסים לקו כשר, מאד קשה לצאת ממנו". חרדים ודתיים המחזיקים בקו טלפון כשר אינם יכולים לעבור לחברות התקשורת הסלולרית החדשות, כי הרבנות לא מאשרת. תלונות רבות בנושא הגיעו לידי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

י', תושב יישוב סמוך לירושלים, מחזיק בקו כשר כבר מספר שנים, משלם לחברת סלקום עבור הקו שמאפשר בעיקר כניסה והוצאת שיחות ועוד מספר פונקציות מוגבלות במיוחד במכשיר המיועד לכך.

בישראל ישנם כ-600 אלף מספרים כשרים, שרובם ככולם מרוכזים בחברות הסלולר הגדולות והוותיקות. ההסדר הזה מתקיים כעשר שנים בין גוף הנקרא "וועדת הרבנים" לבין החברות, פתרון שמאפשר שימוש בטלפונים סלולריים, קווים "כשרים" ובעיקר נשלטים על ידי אותו גוף.

"אין לנו הרשאה מהרבנות"

"מדובר בלחץ חברתי לעבור לטלפונים כשרים, זו דרישה בסיסית אצלנו במגזר", מספר י' בשיחה עם חדשות 2 Online. "אם הוא לא מחזיק בקו שכזה, לא נותנים לבניו לעלות לתורה במסגרת המקובלת, לא מקבלים את ילדיו למוסדות נחשבים ועוד סנקציות דומות". י' מספר על התסכול מהמצב ומציין כי הדבר אינו יכול להמשיך כך: "הכל היה טוב ויפה עד שהגיעה מהפכת התקשורת הסלולרית בתקופה האחרונה, האפשרות לנייד מספר, כפי שקבע משרד התקשורת, מאפשרת לאדם להיות בעל בית על מספרו ולעבור לחברה אחרת אם הוא חפץ בכך".

י' ביקש לעבור לחברה סלולרית חדשה וקטנה בציפייה שכך יוכל לשדרג את חשבונו מבחינת שירותים, לשלם פחות עבור הקו ועדיין לשמור על מספרו המוכר כבר שנים בקרב חבריו, לצערו גילה כי הדבר הזה אינו אפשרי. "בחברות החדשות אין מסלול כשר כך שאתה לא יכול לעבור אל החברות האלה", אומר י'. "יש כאן סינון של הוועדה, כך הם יודעים בדיוק מי מחזיק באיזה קו, אי אפשר לכפות דבר שכזה על אדם, זה כלי של שליטה".

בכל החברות הסלולריות החדשות לא ניתן לקבל קו כשר, או להתנייד עם המספר המקורי. "ברגע שנכנסים לקו כשר, זה מאד קשה לצאת ממנו, אין לנו הרשאה מהרבנות", ציינה נציגת שירות של אחת מהחברות בשיחה עם חדשות 2 Online. "אנחנו לא מניידים מספרים כשרים ואתם לא הראשונים שמתקשרים בעניין הזה", אמר נציג שירות אחר.

מרמי לוי תקשורת נמסר בתגובה כי "אין עדיין קומת מספרים כשרה פעילה, אנחנו במשא ומתן עם וועדת הרבנים ורק לאחר שנגיע איתם להסכם נתפעל קומת מספרים כשרה".

מYOU PHONE נמסר בתגובה: "ניוד של קו כשר בין חברות צריך להתבצע בהתאם לאפיון הפונקציונאלי של ניידות המספרים אשר נקבע על ידי משרד התקשורת לאחר שנתקבלו האישורים הנדרשים מועדת הרבנים. באופן כללי, לקוח שרוצה לעבור עם מספר כשר, יכול לבצע את המעבר לחברות שקיבלו אישור להפעיל קו כשר מוועדת הרבנים ואשר נקבעו להם קומות כשרות אשר מוגדרות אצל כלל החברות כקומות כשרות. אנו נאפשר בעתיד להתנייד ליופון עם מספר כשר".

מהוט מובייל נמסר בתגובה: "איננו מציעים קו כשר ובהתאם לסיכום עם ועדת הרבנים לתקשורת, לא ניתן לנייד מספרים כשרים לחברה".

מגולן טלקום נמסר בתגובה: "בגולן טלקום כל הניודים פתוחים. החברות הוותיקות עוצרות ניודים של מספרים כשרים מהן לגולן טלקום".

במשרד התקשורת אמרו בתגובה כי "כל לקוח שיבקש להתנייד עם מספרו יוכל לעשות זאת. נקודה. משרד התקשורת יאכוף ללא פשרות כל פגיעה בעיקרון חשוב זה".