העומסים לחידוש דרכון הם בלתי נסבלים, כמעט בלתי אפשרי למצוא תור פנוי בלשכות. על מנת לפתור את הבעיה, או לפחות להקל מעט על העומסים, אתמול (רביעי)  חתמה שרת הפנים איילת שקד על תקנות שמאפשרות חידוש דרכון זמני לשנתיים במקום שנה. כמה זה יעלה לכם ומתי הדרכון ישלח אליכם הביתה? N12 עושים סדר.

מה זה דרכון זמני?

דרכון זמני הוא דרכון שמונפק במהירות וללא המתנה. עד כה תוקפו היה לשנה אחת (לעומת דרכון רגיל שתקף ל-10 שנים) וניתן היה לחדשו רק פעם אחת בחיים. 

מי זכאי לקבל דרכון זמני?

ההוראות לגבי הדרכונים הזמניים, כלומר הנפקת דרכון רגיל נשארה אותו הדבר. השרה האריכה את תוקפו של הדרכון הזמני לשנתיים, במקום שנה, ואישרה כי ניתן יהיה להנפיק דרכונים זמניים ללא הגבלה.

הסיוט בדרך לחידוש דרכונים (צילום: N12)
הסיוט בדרך לחידוש דרכונים | צילום: N12

איפה מנפיקים דרכון זמני?

  1. ניתן להנפיק דרכון זמני בנתב"ג, ללא הזמנת תור. יש להגיע 48 שעות לפני הטיסה, עם כרטיס הטיסה, והדרכון מונפק על המקום.
  2. ישנן לשכות מסוימות של רשות האוכלוסין שבהן ניתן להנפיק דרכון זמני. גם שם הדרכון מונפק באופן מידי, אך יש צורך בקביעת תור מראש, מה שעלול להיות קשה.

כמה עולה להנפיק דרכון זמני?

לעומת דרכון רגיל שעלותו 125-145 שקלים לילד ו-255 עד 275 למבוגר (בתשלום באינטרנט המחיר הזול יותר), עלותו של דרכון זמני גבוהה יותר. דרכון זמני שמונפק בלשכות ספציפיות (בתור שנקבע מראש) היא 410 שקלים למבוגר ו-210 שקלים לילד. דרכון זמני בנתב"ג יעלה לכם הכי הרבה: 845 שקלים למבוגר ו-435 שקלים לילד.

יש לי טיסה בעוד זמן קצר, מה לעשות? 

כיום גם חודש זה טווח זמן גבולי להוצאת דרכון חדש, ועל כן עדיף לנסות להוציא דרכון זמני. ניתן כמובן להנפיקו בנתב"ג, אך המחיר שם גבוה מאוד. אם תבקשו להימנע מכך חפשו תור פנוי באחת הלשכות שמנפיקה דרכונים זמניים. זה יהיה זול יותר אך הקושי האמיתי הוא למצוא תור בזמן לפני הטיסה.

תורים בנמל התעופה בן גוריון (צילום: Gil Cohen Magen, שאטרסטוק)
עומסים בנתב"ג | צילום: Gil Cohen Magen, שאטרסטוק

איך קובעים תור?

קביעת התורים להנפקת דרכון זמני בלשכות רשות האוכלוסין זהה לקביעת תור לחידוש דרכון קבוע, בהמשך תוכלו לקרוא כיצד עושים זאת.

חידוש דרכון רגיל: מה צריך לדעת?

כמה זה עולה?

עלות חידוש דרכן ברשות האוכלוסין היא 145 שקלים לילד ו-275 שקלים למבוגר. ניתן לשלם באינטרנט מראש ואז המחיר נמוך יותר: 125 שקלים לילד ו-255 שקלים למבוגר.

איפה מחדשים דרכון?

בכל לשכות רשות האוכלוסין וההגירה.

ארכיון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
משרד הפנים | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

איך קובעים תור?

ניתן לקבוע תור דרך המוקד הטלפוני של רשות האוכלוסין וההגירה, אבל שימו לב שזמן ההמתנה לנציג עולה על שעה. בנוסף תוכלו להיכנס למערכת ההזמנות הרשמית, MYVISIT, ולהזמין תור. הבעיה היא שמדובר במערכת שאינה נוחה לשימוש: אתם נכנסים, מזינים תעודת זהות ולשכה, אך אם לא מצאתם תור בלשכה אתם צריכים לחזור אחרונה ולהזין הכל מחדש. רבים מתקשים למצוא כך תורים, ומעדיפים את זמן ההמתנה בטלפון. 

יש דרך לקצר את זמני ההמתנה הארוכים?

בבקרים נפתחים תורים חדשים, אפילו לאותו היום. תוכלו לנסות להיכנס למערכת בשעה 7:00 בבוקר ולחפש תור. אם יתמזל מזלכם תמצאו תור במהירות, אם לא פנו לנציג. זמני ההמתנה בטלפון, כאמור, ארוכים.

מצאתי תור - כמה זמן יעבור עד שאקבל את הדרכון?

הדרכון לא נמסר אליכם בלשכה, הוא נשלח בדואר. בעבר הזמן הממוצע היה בין 3 שבועות לחודש, אך כיום בשל העומסים יש מי שקיבל את הדרכון שלו גם אחרי 5–6 שבועות.

שרת הפנים, איילת שקד (צילום: לע"מ)
שרת הפנים, איילת שקד | צילום: לע"מ

אני רוצה לקבוע כמה מעכשיו תור לספטמבר, זה אפשרי?

לא, היום תורים נפתחים 3–4 חודשים קדימה. לכן לא תמצאו תורים לספטמבר. 

האם אין מערכת קביעת תורים טובה יותר?

לאחרונה, יזמים צעירים פתחו בוטים שינגישו את הזמנת התורים לחידוש דרכון וימצאו תור מהיר אפילו בתור ימים בודדים. אלפי ישראלים השתמשו בבוטים השונים, אך הבוטים נחסמים כל הזמן בטענה שהם מכבידים על המערכת.

יש לי דרכון זר, אני יכול לטוס איתו?

אם יש בידכם דרכון זר בתוקף והדרכון הישראלי לא בתוקף אתם לא חייבים לרוץ עכשיו לחדש דרכון בעומסים הכבדים. עד ה- 1.1.2023 ישראלים יורשו לצאת עם דרכון זר לחו"ל. רק אל תשכחו שאתם חוזרים מהחופשה ישר לחפש תור לחידוש דרכון ולא לחכות לדקה התשעים.