תכנית "מחיר למשתכן" הייתה גולת הכותרת של הממשלה במלחמה בזינוק במחירי הנדל"ן. לפי התנאים שנקבעו לפרויקט, הקבלן שזוכה בקרקע הוא לא זה שמשלם למדינה את המחיר הגבוה ביותר עבור הדירות שייבנו - אלא זה שמתחייב לשווקה תמורת הסכום הנמוך ביותר.

בשבועות האחרונים הולך ונשלם פרויקט מגורים חדש בשכונת כרמים שבמודיעין. דירות בנות 3-4 חדרים נמסרו זה מכבר לבעליהן, אלא שרבות נותרו ריקות. במקום דיירים - יש עליהן שלטים שעליהם מתנוסס הכיתוב: "למכירה".

מבדיקת חדשות 2 עלה כי עשרות דירות בפרויקט המדובר, כולן נמכרו לבעליהן בהטבות הניתנות לפי "מחיר למשתכן", הועברו לידי חרדים שלא קבעו את מקום מגוריהם בהן - אלא משמשות אותן כנכס להשקעה שאותו הם מנסים למכור במחירי השוק וכך לגרוף רווחים.

התלווינו לאהרון, מתווך מבני ברק, שמשווק את דירותיהם לא לא מעט מבין הקונים החרדים שזכו לדירה מוזלת לפי "מחיר למשתכן" וכעת משווקים אותה במחירי שוק רגילים."אנשים קנו את זה במחיר מוזל לפני שנתיים ועכשיו הם ממשים את ההשקעה שלהם", הוא אמר.

אהרון מייצג קבוצת קונים שרכשה דירות שלושה חדרים בהנחה משמעותית של "מחיר למשתכן". דירה נמכרה להם בתמורה ל-600,000 שקלים בלבד - סכום הממוקם הרחק מתחת למחיר השוק. את אותו הנכס מציע כעת אהרון למכירה בתמורה ל-1,150,000 שקלים - כפול מעלות הקנייה.

"זה לא ביזנס גדול", הסביר אהרון - ועל הקונים אמר: "אלה חבר'ה שיש להם גם תשעה ילדים ולא הייתה להם דירה כי איפה שהם גרים ההורים לא נתנו להם או שזה היה ביוקר". מכאן, באופן טבעי, עולה השאלה - מה לחרדים עם משפחות של תשעה ילדים - ודירות שלושה חדרים?

אותה סוגיה לא הטרידה את משרד השיכון - ששיווק את הדירות במודיעין בהנחה של "מחיר למשתכן" לפי קריטריונים שמהם עולה עדיפות ברורה למשפחות מרובות ילדים. כפי הנראה, היו מי שידעו לנצל זאת היטב.

אהרון עצמו משווק בימית אלו 10 דירות שנקנו במסגרת "דיור למשתכן". בדיקה באתרי מכירות ברשת העלתה כי פרט להיצע שלו, ישנם נכסים דומים נוספים שנקנו באותו האופן ונמכרים גם כן במחירי שוק. העובדה המשותפת לכל המודעות היא ההצעה לדירות מהקבלן והדרישה שלא להתקשר בשבת.

לפי עדויות שנאספו מאנשי נדל"ן במודיעין, אחראי להבאת רוב הקונים החרדים גורם אחד שפעל במכוון וגורף אף הוא רווחים מכך. אהרון המתווך אישר זאת בעצמו - כשמדובר, לפי ההערכה, בכמה עשרות דירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק