"מטעים את הציבור החרדי". החליפה האסורה (צילום: אלחנן גרוניך)
"מטעים את הציבור החרדי". החליפה האסורה | צילום: אלחנן גרוניך

זעם במגזר החרדי: לקוחות שומרי מצוות של רשת האופנה "זארה" טוענים כי החברה אינה מצהירה באופן גלוי על שעטנז בבגדיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בגילוי המרעיש נתקל אלחנן גרוניך מבני ברק, שמסר לבדיקת מעבדה את החליפה החדשה שרכש בסוף השבוע האחרון בסניף "זארה" בקניון איילון. תוצאות הבדיקה שהתקבלו הצביעו באופן חד משמעי על זיהוי שעטנז בבד החליפה האופנתית.

האיסור על שעטנז ביהדות נקבע כאיסור על לבישת בגד המשלב פשתן וצמר באריג אחד, ונחשב לאחד מאיסורי הכלאיים בתורה.

"יש לקוחות דתיים וגם כאלו שלא דתיים ששומרים על חומרת שעטנז, ואנחנו פשוט המומים מכך", סיפר גרוניך בשיחה עם חדשות 2 Online. "מדובר בזלזול בבני הישיבות שרוכשים את החליפות הללו במיטב כספינו, ולא זוכים למינימום ההתייחסות הנדרשת בבדיקת הבד שעלותה מסתכמת בעשרות שקלים בלבד".

תוצאות הבדיקה קבעו: שעטנז בחליפה (צילום: אלחנן גרוניך)
תוצאות הבדיקה קבעו: שעטנז בחליפה | צילום: אלחנן גרוניך

הלקוח שב אל הסניף, שם התרעם בפני המוכר על שלא עדכן אותו במעמד הרכישה כי הבגד לא אושר לציבור החרדי מחשש שעטנז. זה התנצל בפני הלקוח ועדכן אותו כי הוא יוכל להזדכות על החליפה ולקבל את כספו בחזרה.

הפתרון ההוגן לא הניח את דעתו של גרוניך הזועם, שטוען כי החברה מטעה בני ישיבות רבים הרוכשים את מלתחותיהם מבית האופנה. ״לא ייתכן שרשת אופנה שמשרתת גם לקוחות במגזר החרדי לא תתנהל מולם בשקיפות בסוגיה כמו שעטנז״, מחה. ״לא מדובר בעניין הכספי כמו בשם שמיים. לא ייתכן שמגזר שלם יוטעה באופן הזה, שלא לדבר על יהודים אחרים באשר הם שגם לא צריכים להישמר מהאיסור הזה״.

מקבוצת זארה ישראל נמסר בתגובה: "הקבוצה עושה כל מאמץ על מנת למנוע הימצאות שעטנז במוצרים הנמכרים על ידה בישראל. במסגרת מאמצים אלו פועלת החברה מול זארה העולמית אשר מצידה העבירה הנחיות ודרישות ברורות בנושא למפעליה הרבים בכל העולם. שביעות רצון לקוחותינו הינה בראש סדר העדיפויות של החברה. במידה ויימצא שעטנז בבדיקת מעבדה שתבוצע על ידי מי מלקוחותינו אנו מתחייבים לקבל המוצר ולהחזיר עלותו ללקוח. זארה תמשיך לשמור על שקיפות מלאה בנושא זה".