ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

עשרות אלפי נוסעים תקועים בארץ ובעולם, לאחר שחברות תעופה זרות רבות השעו את טיסותיהן לישראל בשל מבצע "צוק איתן". בדקנו עם עו"ד אשר רוטבאום, מומחה לדיני תעופה, את התשובות לשאלות שמעסיקות רבים מאיתנו באשר לפיצויים וטיסות חלופיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חברת התעופה ביטלה לי את הטיסה. מה אני יכול לעשות?

אותו נוסע שהטיסה שלו בוטלה באופן חד צדדי יהיה זכאי לקבל שירותי סיוע, השבת החזר עלות כרטיס הטיסה או כרטיס טיסה חלופי לפי בחירת הנוסע.

האם מגיע לי פיצוי על כך שבוטלה הטיסה?

החוק קובע שבמידה וחברת תעופה ביטלה באופן חד צדדי את הטיסה והודעת הביטול ניתנה פחות משבעה ימים לפני הטיסה, הנוסע יהיה זכאי לפיצוי כספי, שהוא נגזר מהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד.

לדוגמה: אם הטיסה הייתה מתל אביב לניו יורק, היות והמרחק בין תל אביב לניו יורק עולה על 4,500 ק"מ, גובה הפיצוי יהיה 3,120 שקלים לכל נוסע (על פי חוק שירותי תעופה, המכונה "חוק טיבי"). עם זאת, החוק אומר שאם חברת התעופה תוכיח שביטול הטיסה נגזר כתוצאה מנסיבות מיוחדות שלא היו בשליטתה היא תהיה פטורה מלזכות את הנוסע.

על פי הערכות, ובהתאם לפסיקה האירופית שניתנה בעניין ייתכן וחשש ביטחוני כמו כעת בישראל יכול להוות "נסיבות מיוחדות", ולכן במקרה זה חברות התעופה לא יצטרכו לפצות את הנוסעים. עם זאת, צריך לזכור שמי שהורה לחברות התעופה האמריקנית לבטל את הטיסות לישראל היה ה-FAA (רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב) - ולא ישראל, כך שהדבר נתון לפרשנות משפטית.

האם חברת התעופה חייבת לספק לי טיסה חלופית?

באופן עקרוני חברת התעופה צריכה לשבץ את הנוסע בטיסה חלופית, אך החוק לא קובע תוך כמה זמן היא צריכה לעשות זאת. מה שכן, לנוסע יש את האפשרות לבחור האם הוא רוצה את כספו בחזרה או להגיע ליעד על ידי שיבוץ בטיסה חלופית.

מהם "שירותי הסיוע" שעל חברת התעופה לספק לי אם היא מבטלת טיסה?

שירותי סיוע הם מזון ומשקאות בהתאם לזמן ההמתנה, אירוח בבית מלון אם נדרשת שהייה של לילה ושירותי הסעה בין שדה התעופה לבית המלון ושירותי תקשורת שכוללים שיחות טלפון ודואר אלקטרוני. כל שירות ניתן בהתאם למשך זמן ההמתנה הצפוי בנמל התעופה.

יותר מ-80 טיסות מבוטלות (צילום: דור לוידן)
הרבה טיסות מבוטלות | צילום: דור לוידן

אם שירותי הסיוע או טיסה חלופית לא ניתנים לי - האם ניתן לתבוע את חברת התעופה?

במידה וחברת התעופה לא העניקה את אותם שירותי סיוע ולא נתנה טיסה חלופית, יהיה ניתן לתבוע את חברת התעופה עד סכום שיכול להגיע עד 10,380 שקלים לכל נוסע. צריך להוכיח עם זאת שחברת התעופה לא סיפקה את השירותים ביודעין.

האם לסוכנות הנסיעות יש אחריות לפיצוי על טיסה?

הנוסע רשאי לבקש מסוכן הנסיעות ממנו רכש את הכרטיס לסייע לו בקבלת ההטבות - כמו למשל החזרת עלות כרטיס הטיסה.

תוך כמה זמן חברת התעופה צריכה להחזיר לי את הכסף?

על חברת התעופה להשיב את סכום התמורה לרבות כל סכום ששולם עבור כרטיס הטיסה תוך 21 יום מהיום בו הנוסע או סוכן הנסיבות פנה אליו בכתב בנושא (לא בטלפון).

האם יש נוהל אחיד בחברות תעופה לביטול טיסות?

כל החברות התעופה שטסות מישראל ולישראל כולל חניות ביניים כפופות לחוק שירותי תעופה ולחוקים הנ"ל.

אם הזמנתי כרטיס בחברת לואו-קוסט או צ'רטר - גם הם צריכים לתת לי חלופה ושירותי סיוע?

כן. כולם כפופים לחוק שירותי תעופה בלי יוצא מן הכלל - אין החרגות כלל.