רפורמה במשק המים (צילום: חדשות 2)
רפורמה במשק המים | צילום: חדשות 2

בשנה הבאה נשלם פחות על מים: משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי הגיעו היום להסכם, במסגרתו יופחת תעריף המים לצרכנים ב-2014 ויגיע לעד להוזלה של 5% במחירי המים ב-2015.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר ביישום של רפורמה בתאגידי המים והביוב. באוצר ובמרכז השלטון המקומי מקווים כי ההסכם יוביל להתייעלות בעבודת תאגידי המים ויביא לצמצום הוצאותיהם - מה שיאפשר את ההוזלה.

על פי מתווה ההסכם, החל משנת 2014 יוכרו כל תאגידי המים הקיימים כתאגידים אזוריים לצורך חישוב עלויות התפעול. המשמעות היא שסך התשלומים עבור פעילותם יהיה נמוך משמעותית מהמצב כיום. התאגידים יוכלו לבחור אחת מבין 3 חלופות: מיזוג מלא בין תאגידים קיימים לתאגיד אחד, שיתוף אזורי בין תאגידים בנושאי תפעול והנהלה, או השארת התאגידים הקיימים במתכונתם הנוכחית.

צפו בנאום שנשא שר האוצר (צילום: חדשות 2)
לפיד. "נבטיח רמת שירות" | צילום: חדשות 2

"הושלם צעד נוסף להפחתת יוקר המחייה של אזרחי ישראל", אמר שר האוצר יאיר לפיד. לדבריו, תגביר את יעילות משק המים ותבטיח רמת שירות גבוהה לתושבים במחיר נמוך יותר.

לפי התוכנית, מדי שנה תיבחן יעילותם של תאגידי המים, עמידתם בתכנת השקעות, יציבותם הפיננסית והשירות שהם מספקים לצרכנים. תאגידים שלא יעמדו בתנאי ההסכם יצורפו לתאגיד אזורי - כדי להוזיל עלויות. "הבטחנו לציבור שנוזיל את מחיר המים והוכחנו שזה אפשרי", אמר יו"ר השלטון המקומי, שלמה בוחבוט. הוא הוסיף כי הוא מתחייב לא להרפות ולפעול להוזלה נוספת במחיר המים.