עשרות סטודנטים הפינו בשעות הבוקר המוקדמות מול ביתה של יו"ר תנובה ומנכ"לית קרן אייפקס זהבית כהן ברמת השרון,  תחת הכותרת "מעירים את זהבית" וגם "בוקר טוב מונופולים, עם ישראל התעורר". אחד מהמפגינים היה מחופש לפרה והמפגינים שתו חלב טרה במקום.

עם תחילת ההפגנה יצאה זהבית כהן אל המפגינים ואמרה "תנובה מפרנסת כ-8,500 משפחות ומצבת כוח האדם של החברה עלתה ב-400. המחאה אמיתית ואני גאה להיות ישראלית, חייבים חשיבה ופתרון מערכתי הבעיה אמיתית וכואבת, תנובה עושה כל שביכולתה לפתור את הבעיה, אנחנו שומעים את הלקוחות". מייד עם תום דבריה נסעה זהבית כהן ועזבה את המקום.

אגודות הסטודנטים ומובילי מחאת הקוטג' שילבו לראשונה ידיים כאשר 30 פעילים משתי הקבוצות עמדו הבוקר מול ביתה של זהבית כהן, כהן יצאה "מאופרת וזחוחה" לטענתם, ובחרה לדבר עם כלי התקשורת ולא עם הפעילים. כהן חזרה על דבריה שתנובה לא הבעיה היחידה ונדרש פתרון כולל.

פעילי חרם הקוטג' הציגו מסמך דרישות רחב ומפורט מקבוצת תנובה, הפעילים דורשים כי תנובה תוזיל ב-30% את המוצרים שאינם חלב, כמו סנפורסט ומעדנות וכדברי איציק אלרוב "בלי לבלבל את הצרכן במבצעים או לשנות את כמות האריזה". עוד דורשת הקבוצה פרסום דוחות תנובה לציבור, הוזלה של 20% במוצרי החלב הבסיסי, העמדת מחיר הגבינה הלבנה והקוטג' על 5 שקלים וכן, הוזלת מוצרי הפרימיום של תנובה בחלב ב-25%. הסטודנטים מתכננים להמשיך במחאה נגד תנובה וביום שלישי יקיימו משמרות מחאה בסופרמרקטים.

זהבית כהן, הבוקר בפתח ביתה (צילום: אגודת הסטודנטים, אוניברסיטת ת"א)
זהבית כהן, הבוקר בפתח ביתה | צילום: אגודת הסטודנטים, אוניברסיטת ת"ארן ליבנה, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א, הגיב לדברי כהן ואמר "זה בלבולי מוח. למה היא לא הסבירה את מחירי הגבינה, העם דורש צדק חברתי, היא מונופול, אנחנו פה כדי להגיד כי תם עידן עידן המונופולים, נעשה את התפקיד בשבילם נחרים עוד חברות".
 
עוד אמר ליבנה, "יש המון מאבטחים בתוך הבית, הטייקונים עדיין לא הבינו שזו לא מחאה אלימה, אנחנו לא באים לפגוע. יש פה עניין כואב לציבור, אנחנו לא יכולים לחיות ממבצעים. מה שזהבית אמרה זה ערבוב של קלישאות. זהבית כהן עדיין לא מבינה באיזה סרט היא נמצאת, אזרחי ישראל בקיץ 2011 לוקחים את הגורל שלהם בידיים".

"בוקר טוב מונופולים, עם ישראל התעורר"

מדובר בצעד הראשון של הסטודנטים שהבטיחו מחאה "שכמוה לא נראתה בישראל" עד כה לדף הפייסבוק של החרם הצטרפו 8,000 איש. ביום חמישי הודיעו 12 אגודות סטודנטים מרחבי הארץ כי הן מצטרפות ליוזמת אגודת הסטודנטים בתל-אביב להחרים את תנובה החל מיום שני ועד לחגים, כמו כן במהלך סוף השבוע הצטרפו עוד שתי אגודות נוספות לחרם.

רן ליבנה, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, מסר כי "מאז שהתחלנו את החרם לא קיבלנו תגובה או פנייה רשמית מתנובה, רק דרך התקשורת הם אמרו לנו שאנחנו לא מבינים בשוק מוצרי החלב. בוודאי שאנחנו לא מבינים כשחברת תנובה מתנהלת כמו מבצר מבחינה כלכלית וכללית. אנחנו באים מחר 'להעיר' את זהבית ולהגיד לה שאנחנו פה, ולא הולכים לשום מקום".

עוד מסר לבנה כי ההפגנה אינה סוף של החרם, וישנם מספר רעיונות נוספים כמו חלוקת פלאיירים במקומות מרכזיים כדי להמשיך וללבות את החרם.

מתנובה נמסר בתגובה כי "זהבית כהן יו"ר תנובה נפגשה בשעה האחרונה עם סטודנטים שהגיעו לשכונת מגוריה. כהן הקשיבה לסטודנטים ולאחר מכן אמרה להם כי היא מאמינה שהמחאה בישראל בחודשים האחרונים על יוקר המחיה היא מחאה אמיתית וצודקת וצריכה להביא לשינוי בסדרי עדיפויות. כהן הוסיפה כי מאז החלה המחאה תנובה הוזילה מחירי מוצרים ותמשיך לעשות כן עד שהממשלה תקבל החלטות לגבי פתרון ארוך טווח שבמסגרתו יוזלו מוצרי מזון על ידי כל השחקנים בשרשרת. הסטודנטים הסכימו עם דבריה שלרגולטור יש אחריות לגבש פיתרון קבע לטווח ארוך". מתנובה נמסר עוד כי "בכוונת החברה להמשיך במבצעים אטרקטיביים עד למציאת פיתרון קבע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק