בינינו, מתי הייתם לאחרונה בספריה העירונית? כנראה שאתם לא זוכרים. בשבילכם הלכנו לבדוק מה השתנה בתחום וכמה זה יעלה לנו. אתם הולכים להיות מופתעים!

ברחוב רוב התגובות צפויות. "אני מאמין שרוב האנשים שכחו שיש ספריות עירוניות", "אין לי מושג אפילו איפה יש לא יודע אם יש עוד ספריות ציבוריות" ו-"ספריה נראה לי מקום ארכאי עם ספרנית בת 90 לא מעודכנת, אני מעדיף ספר חדש להיות הראשון שלו".

אנחנו בדרכנו לספרייה העירונית של חולון. ממש אינטלקטואלים. אפילו מנחם הופתע. "הייתי בטוח שאבוא לפה ויהיה מתנ"ס קטן של ספרים, ואני רואה ממש עולם ומלואו".
בספרייה מנחם פגש את מעיין שבאה להחליף ספרים, וגם את ותיק הספרייה שמחה דורון שבא בעיקר בגלל האווירה. "אפשר גם לקרוא פה עיתונים. חבל שלא מרשים להכניס איזה נס קפה או תה טוב לספרייה".

בשלב זה גם מנחם מתחיל להזיע. "האמת היא כזו. אני לא רגיל להיות עם כל כך הרבה אינטלקטואלים בעת ובעונה אחת במקום סגור". מבירור עם טוני דורי, מנהלת הספרייה, עולה שלא רק שמחירי המנוי לספרייה הם ממש לא מה שזכרתם - מסתבר שעכשיו הם מחולקים בחינם אין כסף. צריך רק פקדון חד פעמי שמבטיח שתחזירו את הספרים בזמן. אם תבואו לספרייה תוכלו לקחת 5 או 10 ספרים, ואפילו סרטי די וי די ודיסקים של מוזיקה.

זלמן דני, לדוגמא, מגיע לספרייה כדי להאזין למוזיקה ומנחם ממהר להצטרף אליו ומפרגן לספריית חולון. "אתה יודע מה הבעיה שלי בספריות? אני תולעת ספרים של קריית שמונה אבל שם לא מרשים להכניס אוכל".

אם כן, הספריות גם בעידן האינטרנט הולכות ופורחות. בישראל יש יותר מ-1000 ספריות. צאו לשם ותגלו עולם ומלואו של תרבות, בדרך כלל חינם אין כסף.