חופשה חלומית הפכה לסיוט עבור שמונה נוסעים על סיפון של אוניית תענוגות של חברת הספנות נורוויג'ן קרוז ליין. הקבוצה, כולל אישה בהיריון ואישה מבוגרת בת 80 עם בעיות רפואיות, מצאה עצמה תקועה ביום שישי האחרון באי האפריקני סאו טומה (São Tomé) לאחר שהספינה עזבה את הנמל בלעדיהם.

בין הנוסעים גם בני הזוג ג'יל וג'יי קמפבל, מדרום קרוליינה שבארצות הברית, שאמרו לאתר החדשות המקומי WMBF שהם תקועים בסאו טומה שבמרכז אפריקה יחד עם ארבעה נוסעים אמריקנים נוספים ועוד שני אוסטרלים. לטענתם, קברניט הספינה סירב לכאורה לתת להם לעלות מחדש כי הם איחרו לשעת ההגעה לאחר שיצאו לסיור באי. הפרטים עדיין לא ברורים לחלוטין, אך חברת השיט טוענת שהם היו בסיור עצמאי, בעוד שחלק מהנוסעים טוענים שהזמינו אותו דרך הספינה עצמה. סתירה זו הפכה לנקודת המחלוקת, עם האשמות על קצר בתקשורת וחוסר גמישות מצד הקפטן.

בני הזוג קמפבל הכירו בכך שהייתה בעיה עם הסיור שלהם באי, והמדריך לא החזיר אותם לספינה בזמן. "אמרנו לו שאין לנו כל כך זמן, והוא אמר לנו שלא תהיה שום בעיה ושאנחנו נספיק לחזור תוך שעה לספינה ושלא נדאג", מספר ג'יי כשהוא מתכוון למדריך הטיולים באי. הוא ממשיך ואומר שהמדריך יצר קשר עם הקפטן כדי להודיע לו שהקבוצה כנראה תאחר ושלא ישוטו בלעדיה. 

לפי קמפבל, כשהקבוצה הגיעה לנמל הספינה עדיין עגנה, ומשמר החופים של האי העלה אותם על סירה כדי להשיט אותם חזרה לספינה. לאחר מכן, על פי החשד, הקפטן סירב לתת להם לעלות: "הקברניט יכול היה לקבל החלטה קלה להחזיר את אחת מהסירות של הספינה לאסוף אותנו, להעלות אותנו בבטחה ואז להמשיך בדרך", אומר קמפבל. "לא היה להם נמל להגיע אליו למחרת, הם פשוט התכוונו לשוט בים, כך שלא הייתה בעיה מבחינת זמנים".

הקבוצה נאצלה לשוט חזרה לנמל, וכל הנוסעים נותרו תקועים באי ללא חפציהם שהיו על הספינה כולל כסף, תרופות ומסמכים נחוצים. בני הזוג קמפבל היו היחידים עם כרטיס אשראי, והם נאלצו לשלם על כל יתר הקבוצה ולכן הוציאו יותר מ-5,000 דולר על אוכל, מוצרי טיפוח ובתי מלון למשך כל סוף השבוע האחרון.

חברי הקבוצה תכננו להגיע לנמל שבמדינת גמביה שבו הספינה הייתה אמורה לעגון, ולכן ביום ראשון הם נסעו במשך 15 שעות ועברו בשש מדינות באפריקה כדי להגיע ליעד. עם זאת, אחרי שהם כבר הגיעו למקום הם גילו שהספינה לא יכולה לעגון בגלל השפל. הקבוצה נאלצה לחכות עד היום (שלישי) וכעת הנוסעים עושים את דרכם לנמל בסנגל, שם ההפלגה אמורה לעגון בשעות הקרובות. "שילמנו הרבה עבור הטיול הזה לאפריקה, אז אנחנו מקווים לחוות את שאר הטיול הזה על הספינה ולסיים אותו בספרד כמו שתוכנן", אומר ג'יי קמפבל.


בתגובה לאירוע נמסר מחברת נורוויג'ן קרוז ליין: "בשעות אחר הצהריים של ה-27 במרץ 2024, בזמן שהספינה שהתה בסאו טומה ופרינסיפה, מדינת איים אפריקנית, שמונה אורחים שהיו באי בסיור פרטי שלא אורגן דרכנו פספסו את ההסעה האחרונה לחזרה לספינה, ולא הגיעו בשעה 15:00. למרות שמדובר במצב מצער מאוד, האורחים אחראים לוודא שהם חוזרים לאונייה במועד שפורסם, אשר מועבר באופן נרחב דרך האינטרקום של האונייה, בתקשורת המודפסת היומית ומודגש ממש לפני היציאה מכלי השיט. כאשר האורחים לא חזרו לספינה בזמן, דרכוניהם נמסרו לסוכני הנמל המקומיים כדי להחזיר אותם עם שובם לנמל, בהתאם לפרוטוקול הרגיל. הצוות שלנו עובד בשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות כדי להבין את הדרישות ואת הוויזות הדרושות לאורחים כדי להצטרף מחדש לאונייה בנמל העגינה הזמין הבא. בהתחשב בכך שאורחים אלה היו בסיור פרטי ולא חזרו לאונייה בזמן המתקשר כל זמן הסיפון, הם אחראים לכל סידורי הנסיעה הדרושים כדי להצטרף מחדש לאונייה בנמל העגינה הזמין הבא, על פי הפרוטוקול שלנו. בעוד שמונת האורחים עשו סידורים להצטרף מחדש לספינה בבנג'ול, גמביה ב -1 באפריל 2024, למרבה הצער הספינה לא הצליחה לעגון בבטחה ביעד בשל תנאי מזג אוויר קשים, כמו גם מגבלות גאות ושפל הדורשות תזמון ספציפי למעבר בטוח. בעוד אנו שותפים לאכזבת האורחים שלנו, שינוי זה נעשה תוך התחשבות רבה בבטיחותם ובבטיחות הצוות שלנו, שהיא בראש סדר העדיפויות שלנו. יצרנו קשר עם שמונת האורחים הללו בנוגע להתאמת מסלול הטיול וסיפקנו להם אישור להצטרף מחדש לספינה בדקר, סנגל ב-2 באפריל 2024. למרות סדרת האירועים המצערים שאינם בשליטתנו, אנו נפצה את שמונת האורחים הללו עבור עלויות הנסיעה שלהם מבנג'ול, גמביה לדקר, סנגל. אנו שומרים על קשר עם האורחים ומספקים מידע נוסף כאשר הוא הופך לזמין.

"ב-27 במרץ 2024 אישה בת 80 ירדה מהמטוס מבחינה רפואית לאחר שעברה הערכה על ידי הצוות הרפואי שלנו, שחשב שמוטב שהיא תקבל הערכה וטיפול נוספים לפי הצורך מבית חולים מקומי. לאחר ירידתה מהספינה, צוות הטיפול שלנו הופעל באופן מיידי כדי לספק תמיכה לאורחים. ניסינו להתקשר לאורחת מספר פעמים, ומכיוון שלא הצלחנו להגיע אליה, עבדנו ישירות עם סוכן הנמל שלנו בסאו טומה ופרינסיפה כדי לקבל עדכונים על האורחת. במקרים כאלה, כאשר האורח שוחרר מבית החולים ובמצב קוהרנטי, הפרוטוקול שלנו הוא ליצור קשר ישיר עם האורח, מכיוון שלא תהיה לנו סמכות לחלוק פרטים רפואיים כלשהם עם אף אחד אחר ללא הסכמתו המפורשת. האורחת לוותה מאז בטיסה לליסבון, פורטוגל, ולאחר מכן הועברה להשגחת צוות שדה התעופה כדי להמשיך במסעה לארצות הברית לשם חזרה כעת בשלום".