שווארמה היא כנראה המתחרה הכי חזקה מול הפלאפל על התואר "המאכל הלאומי", אבל אולי לא יפתיע אתכם לשמוע שמחיר המנה האהובה כל-כך, שאמורה להיות אוכל רחוב – שובר שיאים בשנה האחרונה.

הערב (שני) ב"מהדורה המרכזית" יצאנו לחוות את עליית המחירים בשטח. מול המצלמה הנסתרת שלנו, הודו המוכרים בדוכנים בזינוק. מנת שווארמה בפיתה למשל – תעלה 44 שקלים. אם תרצו להתפנק בשווארמה בלאפה – תיאלצו להיפרד מקצת יותר מ-50 שקלים, וזה המחיר לפני התוספות והשתייה.

"פתחנו את השווארמה הראשונה ב-2001", אומר חנן דבוש, מבעלי שווארמה דבוש. "אז, מנה עלתה 17 שקלים, והיום – פיתה ב-43 שקלים, ולאפה ב-51. זה מטורף, אנחנו לא מתביישים כי אנחנו לא מרוויחים עכשיו כסף".

העלייה במחירי השווארמה (צילום: N12)
בדקנו: בכמה עלו המחירים מ-2017? | צילום: N12

דבוש נימק את הזינוק בכך שגם המחיר של השתייה הקלה, החשמל, הפלסטיק והעובדים עלה. לשם השוואה, לפני חמש שנים עלתה מנת שווארמה בפיתה ב"פאפא לאון" מ-25 שקלים ל-35, ב-"דבוש", התייקרה המנה האהובה ב-23%, ולאפה ב-19%. ב"קוסם" מחירה של שווארמה בפיתה עלה מ-2017 ב-25% ולאפה ב-20%. ארוחה בצלחת בשווארמיות המפורסמות יכולה להגיע ל-75 שקלים, לפני השתייה. חנן דבוש משתף במה שלדעתו יכול להוריד את המחיר: "אם יפתחו את השוק לייבוא של הודו קפוא מחו"ל, המחירים יצנחו".