אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
יכריז על הכנסת מוצרי מזון לפיקוח, לפיד | צילום: חדשות 2

לאחר ששלשום הודיעה כי מחירי הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה יוזלו בכ-20%, הכריזה היום (ד') חברת תנובה על הורדת מחירים נוספת, הפעם במוצרים שאינם תחת פיקוח.

המוצרים שיוזלו:

גבינה לבנה 250 גרם 1/2%, 3%, 9%. המחיר המומלץ לצרכן יירד בשיעור של 21.4% ל-5.11 שקלים.

גבינה לבנה 250 גרם בטעמים - ירידה במחיר המומלץ לצרכן בשיעור של 15.4% ל- 5.5 שקלים.

שמנת מתוקה 250 מיל' 32% שומן, תרד אף היא בשיעור של 16.4% ל- 7.59 שקלים.

שמנת מתוקה 250 מיל' 15% שומן - תרד בשיעור של 9.1% ל- 8.25 שקלים.

שמנת מתוקה 250 מיל' 10% שומן תרד בשיעור של 13.3% ל- 8.25 שקלים.

מתנובה נמסר כי בהמשך להחלטת הרגולטור תנובה לוקחת על עצמה להוזיל מוצרים שהינם חלק מהסל הבסיסי של המזון ושאינם מפוקחים מתוך תקווה שהורדות אלה יועברו על ידי הקמעונאים לצרכנים.

ביום שני האחרון הודיע שר האוצר יאיר לפיד כי מוצרי הגבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38% יוכנסו לפיקוח המדינה ומחירם יירד 20%.

בנוסף, הודיע לפיד כי גם הגבינות, הנמצאות כבר עכשיו ברשימת המוצרים בפיקוח - יוזלו ב-1.1%. העדכון השוטף על המחירים בשיעור של 1.1% לא יחול על הגבינה, לאור ההפחתה העצמית שביצעה "תנובה" במחירה ביולי האחרון בשיעור של .2.5%. עדכון המחירים ייכנס לתוקף בתחילת ינואר.

החלטת השרים להכניס את השמנת והגבינה לפיקוח התקבלה בעקבות המלצת ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות. המלצת הוועדה גובשה לאחר שנערך שימוע ציבורי, בנוסף נעשתה בדיקת רווחיות בתשלובת החלב של "תנובה".

קיימת רווחיות חריגה בגבינה ובשמנת

"מנגנון הפיקוח על המחירים אינו מהווה פתרון לטווח הארוך לטיפול בכשלי שוק. אולם, נוכח המצב הנוכחי שבו אין תחרות וישנם רווחים גבוהים למחלבות על חשבון הצרכנים, הוחלט על המהלך", הסבירו במשרד החקלאות.

בבדיקה שערכה ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר, נמצא כי בגבינה לבנה ובשמנת מתוקה קיימת רווחיות חריגה, ביחס לנדרש ממוצר מפוקח. שוק הגבינות הלבנות הוא ריכוזי ביותר, ונתח השוק של שלוש המחלבות הגדולות הוא כ-90% בשוק השמנת המתוקה, נתח השוק של חברת "תנובה" הוא כ-80 אחוזים.