הסערה התחילה כך: אדיר אלבז העלה פוסט זועם לרשת החברתית "פייסבוק", על המקרה של דודתו ברברה בת ה-80. ברברה קינג נכנסה לסניף אורנג' בחיפה רק כדי לתקן מכשיר סלולרי, ויצאה עם סמארטפון, אייפד מיני, ו-AppleTV.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברברה קינג תיארה את הביקור בסניף אורנג'. "בסוף הביקור כבר כאב לי הראש, ולא ידעתי על מה חתמתי. הם מסרו לי מכשירים רבים. בסוף לא הבנתי כלום. הייתי כל כך עייפה".

אדיר אלבז הסביר את המקרה בכעס, ואמר כי היא יצאה עם מכשירים בשווי אלפי שקלים שהיא אפילו לא צריכה. "היא אפילו לא יודעת כמה זה עלה לה. גם אם זו לא מדיניות מכוונת של חברה, על החברה למנוע אותה. כאשר אומרים לאנשי המכירות למכור, צריך להדגיש ולהבהיר שזה לא אומר למכור בכל מחיר".

פרטנר: "הלקוחה לא תחויב - נבדוק את המקרה"

את המקרה הזה גילתה חברת "פרטנר" על קיר הפייסבוק שלה, ומיהרה להודיע כי תאסוף את המוצרים. ברברה לא תחויב, והפרטים ייבדקו. אבל הקלות הבלתי נסבלת שבה נציגי מכירות ממולחים עושים רווח קל על גב צרכנים מבוגרים בדרך כלל לא נחשפת.

על פי העדויות שמגיעות לארגוני הצרכנים, מאז שחברות הסלולר צמצמו את רווחיהם אחרי התגברות התחרות, התופעה התעצמה. והם לא לבד. מאינסטלאטורים ושיפוצניקים שגובים מחיר מופקע, ועד לעסקאות טלמרקטינג זריזות.

מבזק גלובס: רווחי פרטנר צונחים (צילום: חדשות 2)
חברת פרטנר תשיב את כספה. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

ממש כמו אדיר אלבז, גם רינת נחלצה לעזרת דודתה בת ה-87, לאחר שגילתה במקרה שהקשישה התפתתה בשיחת טלפון עם נציגת מכירות אגרסיבית לרכוש מוצרים במאות שקלים. רינת הסבירה כי הייתה בהלם, איך מכוונה לקנות דבר פעוט, יצאה דודתה עם רכישה של מאות שקלים. "היא בסך הכול אישה מבוגרת ללא הכנסות, ולכן לא הבנתי איך היא הגיעה לסכום של 750 שקלים. נורא התעצבנתי. פשוט נעלבתי בשבילה על עזות המצח של הטלפניות, שאין להם סנטימנטים לאף אחד. נציגי המכירות מנצלים את זה שהם קשישים, ודוחפים להם מוצרים במאות שקלים".

עו"ד גלעד הלר, יועץ משפטי של ארגון "הציבור" הסביר איך להימנע ממקרים דומים בעתיד. "לא חייב מיד להתחייב. העסקה לא בורחת. תבקשו את הפרטים בכתב, תיעזרו בבן משפחה ותוודאו שאתם מבינים במה מדובר".

חוק הגנת הצרכן מגן מפני עסקאות שיש בהם עושק וניצול מצוקה, אבל נציגי מכירות עשויים להלך בין הטיפות, על קו תפר דק. הרשתות החברתיות והחשיפה התקשורתית מוכיחות שוב שכללי המשחק משתנים, וגופים מסחריים שמעדיפים אינטרס כלכלי על פני מצפון ממש לא יישארו חסינים.

תגובת חברת פרטנר: "הנושא נמצא בבדיקה מקיפה. מלבד המקרה, יצרנו קשר עם הפונה, תואם איסוף מכשירים מהלקוחה, והיא לא תחויב בגינם".