ראשי משרד האנרגיה והמים מזהירים מפני הפסקות חשמל במהלך הקיץ. שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו אמר: "השאלטר עלול ליפול. יהיו הפסקות חשמל, אנחנו מנסים למנוע אותן".

עוד אמר השר לנדאו, כי "הצלחנו לפרוץ את הדרך ליצרני החשמל הפרטיים בישראל. המשרד מקדם הקמה של כבל תת קרקעי שיחבר אותנו לקפריסין ומשם לאירופה".

לקראת שבירת שיאי צריכת החשמל הצפויים בקיץ הקרוב אמר השר, כי "בשביל לעבור את הקיץ בשלום, צריך לשכנע את הציבור שחשובה ההתגייסות".

תרחיש האימים: הפסקות חשמל של עד שעה

חברת החשמל ערכה לאחרונה סימולציות המדמות הפסקות חשמל יזומות במסגרת היערכותה למשבר הצפוי הקיץ הקרוב. בסימולציות תורגלו הפסקות באורך של חצי שעה עד שעה בכל רחבי הארץ.

המשבר הצפוי בקיץ הקרוב נובע ממחסור כפול שנוצר, הן בגז טבעי לייצור חשמל והן ביכולת ייצור חשמל בתחנות הכוח. המחסור בגז נובע מהידלדלות מאגר הגז של ים תטיס והמחסור ביכולת ייצור מתבטא בכך שעתודות הייצור של המשק צפויות לרדת אל מתחת לקו ה-5% מסך יכולת הייצור בשעות שיא הביקוש של הקיץ.

כל נפילה משמעותית נוספת ובלתי צפויה באחד משני מקורות אלה או עלייה חריגה בביקוש לחשמל יכניסו את ניהול המערכת בחברת החשמל למצב חירום של ניהול ביקושים באמצעות "השאלות עומס", הכינוי המקצועי להפסקות חשמל יזומות.