החשבון המשפחתי נעשה מורכב יותר בחודשי הקיץ. מהוצאות משק הבית, ועד הצורך למלא את זמנם של הילדים בחופש הגדול. סקר ארגון "פעמונים" עבור תוכנית חיסכון מגלה שרק לרבע מהמשפחות יש מספיק כסף כדי להתמודד עם ההוצאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

27 אחוזים מהנשאלים מדווחים כי ייאלצו להיכנס למשיכת יתר בגלל ההוצאות הגדולות, ואחוז דומה מדווחים על פתיחת חסכונות או לקיחת הלוואות לטובת העניין, וזה עוד בלי חופשה משפחתית שמבחינת רבים היא פשוט מותרות.

רחל היימן, אם ל-4 ילדים, הסבירה את הקושי הגדול במימון ההוצאות, ואמרה: "בריכות, ים, הכול זה הוצאות גדולות מאוד. אז או שאומרים לילדים שזה בלתי אפשרי, ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו, או שעושים משהו בעניין ונכנסים לחוב, שזה הכי לא הגיוני".

הרוב המכריע מדווח שהוצאותיו יגדלו משמעותית בחודשי הקיץ. לצד ההכנסות, המשימה העונתית של מציאת סידור לילדים עלולה גם היא להעלות לנו לא מעט כסף. מחצית מההורים יעדרו כ-5 ימי חופשה בממוצע ממקום העבודה, וחלקם הרבה יותר.

אין תמונה
החופשות המשפחתיות יקרות מדי. אילוסטרציה

"כדאי להכין מסגרת תקציבית לפני החופש הגדול"

יום חופש ללא תשלום עולה בממוצע כ-440 שקלים. אחד מכל 5 משפחות תיעזר בהורים או בקרובי משפחה כדי לסגור את הפער בתזרים המזומנים - הכול כדי לשרוד את התקופה.

עם זאת, הכול עניין של נקודת מבט. לילדים מדובר בחופש גדול, אבל לחלק ניכר מההורים מדובר בשלשלאות כלכליות כבדות, שחונקות את תזרים הכספים המשפחתי עד תקופת החגים וגם לאחריהם.

טלי חייט אבירז מארגון "פעמונים" הסבירה איך להימנע מההוצאות הכבדות, ואמרה כי "כדי לצמצם הוצאות, מאוד חשוב להגיע לחופש הגדול מתוכננים כבר, להכין מסגרת תקציבית משפחתית עם בני המשפחה".

אבירז התייחסה גם כן לתוכנית אישית לכול מתבגר במשפחה, ואמרה כי "למי שיש מתבגרים בבית, ההמלצה שלנו היא להכין עבורם תוכנית אישית. מה שאנחנו נוהגים לקרוא לו "דמי כיס". בגיל הביניים, הנוער לא יכול לצאת לעבוד. צריך להעניק להם דמי כיס מתחילת החופש, ולומר להם שזה התקציב שלהם לכול חופשת הקיץ. כשלילד יש הגדרת תקציב ברורה ויש לו דמי כיס ביד, ההתייחסות שלו לכסף היא שונה".

ומה לגבי צמצום העלויות בטיולים המשפחתיים? אבירז הסבירה מאילו מקומות כדאי להימנע. "כמובן שכמשפחה, עדיף להימנע ממרכזי קניות שהם לא מרכזי בילוי. אנחנו ממליצים ללכת ולטייל במקומות חינמיים, בפארקים. סעו עם הילדים החוצה, צאו לטייל. מוזיאונים במחירים מוזלים אפשר למצוא, וגם גני חיות".

דרך נוספת בה ניתן לחסוך לא מעט כסף היא שימוש בקופונים. "עבודה נכונה עם קופונים יכולה להוזיל משמעותית את ההוצאות המשפחתיות. עם זאת, הקייטנה היא ההוצאה המשמעותית והגדולה ביותר. ההמלצה שלנו היא לעשות כמה שיותר קייטנות הורים. כי זה חוסך המון כסף בכל הנוגע לימי החופשות של ההורים. כל הורה בעצם לוקח יום חופש אחד במקום שבוע שלם" המליצה אבירז.