"זה מגיע חתוך ומוכן, אני רק שוטף ומכין סלט בתוך דקה": קשה לפספס את מארזי הירקות החתוכים שמקבלים בשנים האחרונות מקום של כבוד בכל סופר ובכל רשתות המזון הגדולות, שמנסות לעודד אותנו לקנות אוכל בריא - ללא התעסקות. זהו שוק שמגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה וממשיך לגדול, אך האם המוצרים הללו באמת בריאים ונקיים יותר בהשוואה לירקות שאנו קונים בתפזורת? יצאנו לבדוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כדי לבצע את הבדיקה, רכשנו בשבועות האחרונים את כל המוצרים המובילים בשוק: חסה חתוכה, עלי בייבי וגם לקטי ירקות שונים. לקחנו את הירקות למעבדה של "האגודה לבריאות הציבור" ובדקנו את רמת העובשים והחיידקים השונים שנמצאים בהם, כדי להכריע אם כדאי לכם לשלם יותר עבור הנוחות שהמוצרים הללו מאפשרים, או שעדיף להתאמץ קצת יותר עבור הסלט בארוחת הערב.

מבחן הירקות החתוכים  (צילום: N12)
הירקות החתוכים בסופר | צילום: N12

המוצר הראשון שבדקנו הוא החסה הצבעונית של "רמי לוי", שהגיעה ללא תוקף. מהבדיקה עלה כי כמות העובשים בה גבוהה מהתקן המותר בחוק: 500 מושבות. לאחר מכן עברנו לאריזת עלי בייבי של "א. אדמה", שגם בה נמצאה כמות חיידקים ועובשים גבוהה בהרבה מהתקן. אולם, חשוב לציין שעל שתי האריזות לא מצוין שהמוצר שטוף, והתקן מחריג את הדוגמאות הללו. ייתכן שלאחר השטיפה כמות החיידקים תרד, וייתכן גם שלא.

משם עברנו לחברה ששולטת בשוק, "שטראוס". אחד המוצרים הפופולריים ביותר שלה הוא לקט בסגנון אסייתי, ואותו בדקנו. זהו מוצר שטוף ובהתאם לכך הבדיקה הראתה שכמות העובש שנמצאת בו היא תקינה לחלוטין. במוצר אחר של החברה, עלי בייבי שטופים ומוכנים לאכילה, דווקא נמצאה חריגה בכמות החיידקים.

מבחן הירקות החתוכים  (צילום: N12)
החיידקים במעבדה | צילום: N12

אז מה המשמעות של כמויות החיידקים שמצאנו? אסי יהודה, מנכ"ל חברת "פרוסייפ" לבטיחות מזון, הסביר: "זה מעיד על היגיינה מאוד לקויה כבר במפעל, או בחומר גלם שבעצם לא נוקה ולא טופל כיאות לאחר מכן, ואז בעצם מגיע ללקוח מוצר מזוהם".

הערב (שלישי) ב"תוכנית חיסכון" נמשיך בבדיקה ונכריע בשאלה מה יותר בטוח למאכל: המארזים השטופים והיקרים, או העלים שמצריכים את הניקוי שלנו?

תגובות

מ"רמי לוי" נמסר: "אנו מודים לכם על המידע, נעשה הכול כדי שהמותג הפרטי יהיה איכותי ביותר".

תגובת חברת "א. אדמה": "הבדיקה של עלי הבייבי שנעשתה על ידכם בוצעה ביום האחרון של חיי המדף של המוצר ואך טבעי הוא שמוצר טרי ולא מעובד יפתח בשלב מתקדם זה עובשים. חשוב לציין כי זהו מוצר שמצוין עליו כי אינו מוכן לאכילה טרם שטיפה, שאחריה כמות העובשים יורדת משמעותית".

תגובת "שטראוס": "מוצרינו עומדים בסטנדרטים גבוהים ביותר, וכחלק מכך אנו דוגמים בתדירות גבוהה ומבצעים בדיקות שוטפות למוצרים והתוצאות שבידינו למוצר זה תקינות לחלוטין לאורך זמן, ועומדות בתקן המוצר".