בזמן שהמלחמה נמשכת, למרות אזהרת המסע החמורה ובצל ההתבטאויות הקשות של ארדואן נגד ישראל ונתניהו – ישראלים רבים עדיין נוסעים לטורקיה. הם טסים דרך מדינות אחרות ולא מתרגשים מהמצב הרגיש: "היה קצת חשש אבל אין פה כלום, האזרחים מדהימים".

עשרה ימים לאחר מתקפת חמאס בדרום שהתחילה את מלחמת "חרבות ברזל" הועלתה אזהרת המסע לטורקיה לרמה הגבוהה ביותר ובמטה לביטחון לאומי קראו לישראלים שנמצאים במדינה לצאת ממנה בהקדם, "לאור המשך החמרה באיומי הטרור כלפי ישראלים בחו"ל".

בהמשך, בוטלו הטיסות הישירות לטורקיה ועד היום חברות הטיסה הישראליות לא מוציאות טיסות למדינה. למרות האזהרה המפורשת ישנם לא מעט ישראלים שעדיין בוחרים להגיע לטורקיה ומוצאים דרכים אחרות.

שוק באיסטנבול (צילום: ap)
"היחס טוב ולא השתנה", שוק בטורקיה | צילום: ap

שרית דיין, סוכנת נסיעות, נמצאת בטורקיה כבר מספר ימים. היא הגיעה דרך אתונה לצורך הליך רפואי שנקבע מראש. זו לא הפעם הראשונה שלה במדינה ולדבריה, היא לא מתכוונת להישאר רק במלון. "בהתחלה היו קצת חששות, אבל הכול עבר בשלום", שרית מספרת על התחושות. "אני לא מסתובבת עם דגל ישראל ומכריזה שאני ישראלית, אבל אני מכירה מלא אנשים בטורקיה והם יודעים שאני מישראל".

מתוקף תפקידה, שרית נמצאת על קו ישראל-טורקיה כבר שש שנים ורגילה לאזהרות המסע וגם להתבטאויות של הנשיא ארדואן. בשטח היא מספרת הדברים נראים אחרת: "האזרחים הטורקים מדהימים. בסילבסטר היו פה הרבה ישראלים שחגגו והם שומרים על פרופיל נמוך. ארדואן כל הזמן אומר דברים על ישראל, אני לא מתרגשת".

שוק באיסטנבול (צילום: ap)
שוק באיסטנבול | צילום: ap

לפני המלחמה שרית הייתה מארגנת טיולים בטורקיה לישראלים, אבל היום היא מודה שהמצב השתנה. "לא נראה שלמישהו בארץ יש מצב רוח לזה בכלל וגם יש מלא משפחות אבלות, אבל זה לא בגלל הפחד, האנשים פה נחמדים ולא מרגישים עוינות", היא אומרת.

ענבר, ישראלית נוספת שהגיעה בימים האחרונים לטורקיה, מספרת שכל כמה חודשים היא מבקרת במדינה למרות המצב הביטחוני. "היו חששות לפני שטסתי לגבי מה יהיה ואם יעצרו אותי כשיראו דרכון ישראלי, אבל הכל אותו הדבר", היא מציינת. "אנחנו מקבלים יחס מאוד טוב, אני אחזור לפה גם בחודש הבא".

מתעניינים מה קורה ומה עם הישראלים

לדבריה, היא לא מרגישה הבדל כעת לעומת הפעם האחרונה שבה ביקרה בטורקיה לפני המלחמה: "זה בדיוק אותו הדבר, אותו יחס. יש פה אנשים טובים, הם אוהבים את הכסף שלנו אז רוצים לתת יחס טוב".

על מה מושך אותה לטורקיה כל פעם מחדש, אומרת ענבר כי "האווירה פה אחרת. בחודש הבא אטוס שוב - שווה לבוא לפה מכל הבחינות, גם עם טיסת קונקשן וקצת המתנה".

קלודיה, ישראלית שגדלה בטורקיה ונוסעת לעיתים תכופות למדינה, חזרה אתמול בלילה מביקור שם. "אין שום דבר, דיברתי חופשי עברית ברחוב, אף אחד לא מסובב את הראש, ההפך - כולם מתעניינים מה קורה ומה עם הישראלים. אני גם עושה הסברה מראה בדיוק מה עברנו, כי שם לא מראים".