בזמן שעובדים רבים הצליחו לחסוך עוד ועוד ימי חופש בשנת הקורונה, דווקא הורים לילדים הגיעו לחודש אוגוסט בלי שום ימי חופש לבזבז. הבידודים, הסגרים והתקופות הממושכות שמערכת החינוך לא פעלה, בזבזה להורים את כל החופשות שלהם במהלך השנה, וכעת כשהגיע החופש הגדול הם נותרו ללא שום פתרון.

"אין לי מושג מה אני הולכת לעשות", סיפרה יסמין, אם לשלוש בנות מראשון לציון, ל-N12. "בדרך כלל אנחנו נוסעים לנופש באילת לשבוע ואחר כך נעזרים בבני משפחה. אבל אחרי שנה וחצי של קורונה, בידודים וימים ארוכים שהן לא הלכו למסגרות, כבר אי אפשר לצפות שעוד מישהו יעזור לנו".

גם מורן מאריאל, כמידי שנה, בלחץ משלושת השבועות האחרונים של חודש אוגוסט. השנה היא מתנחמת בעובדה שלא תצטרך לבקש ממכרים שישמרו לה על הבנות בתקופה הזו, או לבקש מהוריה המבוגרים להעסיק במשך שבועיים 2 בנות בחופש גדול. היא בדיוק החלה עם חופשת הלידה שלה ולמרות שזה לא הולך להיות קל, אחרי שבשנה שעברה הם הוציאו אלפי שקלים לבייביסיטר, היא מאמינה שזה עדיף.

יסמין ולירן סגל עם הבנות נויה, רוני ומיה
יסמין ולירן סגל עם הבנות

"שנה שעברה לא היו קייטנות ואחרי כל הבידודים כבר לא נשארו לנו ימי חופש, הפתרון היחיד היה להעסיק בייביסיטר פרטית נורא יקרה שתשמור על קבוצה קטנה של ילדים, וזה חיסל לנו את כל הכסף", סיפרה.

"לתומי חשבתי שיקצרו את החופשה"

הורים אחרים נאלצים לקחת את הילדים איתם לעבודה, זאת בהנחה שהעסק מאפשר להביאם לאור התחלואה הגוברת. לילך טובי, בעלת עסק לביטוח פיננסיים ונדל"ן, יכולה לאשר לעצמה לקחת את הילדים לעבודה, אך לא צריך לספר לכם שזה לא פתרון אידיאלי.

"לצערי אנחנו פשוט עוברים מחופש לחופש, ימי הקורונה אילצו אותי לשבת בבית עם הילדים והייתה בי הרגשה אופטימית שמישהו שם יפנים את זה 'ויחזיר לי טובה' בחופש הגדול", סיפרה. "הייתי תקופה מאוד ארוכה המורה, הגננת, הסייעת, הספרנית, המנהלת - ולתומי חשבתי שיקצרו את החופשה או ייתנו מענה לחודש אוגוסט ויאפשרו לי לחזור לעבודה, לשגרה". במקום שגרה הילדים מגיעים עם לילך לעבודה כל יום עד 13.00.

ואכן במהלך השנה היו שיחות בין משרד החינוך, האוצר וארגוני המורים, על האפשרות לקצר את החופש הגדול לאחר שנת הקורונה, אך השיחות לא הבשילו. החופש הגדול לא קוצר כלל, תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים יצאו לחופש כבר ב-20 ביוני, ותלמידי בתי הספר היסודיים והגנים ב-30 ביוני. כל מה שניתן להורים הוא תוכנית "בית הספר של החופש הגדול" בתחילת יולי, שפעלה שלושה שבועות, שבועיים פחות מבשנה שעברה.

הילדים של לילך טובי במקום העבודה שלה.
הילדים של לילך טובי במקום העבודה שלה

היתרון האחד שכן יצא מהקורונה הוא אפשרות העבודה מהבית. העובדים כבר מתורגלים לעבוד ובמקביל לדאוג לילדים ומי שיכול עושה זאת גם כעת. "אני ובעלי נתחלק בימים שבהם אנחנו יכולים לעבוד מהבית ונקווה שככה נצליח לסגור את כל הימים של החופש הגדול", אומרת אביבית משערי תקווה, אמא לשני בנים ובת. "מזל שיש לנו את האפשרות לעבוד מהבית, למרות שזה לפעמים קשה, הילדים כבר יחסית גדולים אז מג'נגלים בין הכול, התרגלו מהקורונה".

העבודות שנותנות פתרון לילדים

ברגע שהמדינה לא מספקת פתרון לילדים, המיזמים עוברים לידיים פרטיות ולמי שיכול להרשות לעצמו. לפני הקורונה מקומות עבודה מסוימים היו מאפשרים לעובדים להביא את הילדים שלהם למקום העבודה לכמה שעות ובכך היו מקלים עליהם, אך כיום קיים חשש להביא כך את התחלואה למשרד. חברות מסוימות מספקות פתרונות להורים או לפחות מקלות עליהם.

חברת הייעוץ האסטרטגי תקשורתי "בן חורין אלכסנדרוביץ'", בנתה יום כיף מיוחד לילדי העובדים בזמן שההורים בעבודה. בחברת ההייטק Melio, המעסיקה 400 עובדים ומפעילה משרדים בתל אביב, לא הסתפקו ביום אחד. אמנם בגלל הקורונה  החליטו בחברה לא להפיק קייטנה לילדי העובדים ואף אסרו את כניסתם למשרד, אך לדברי ירין יגר, ראש משאבי האנוש בחברה, הם ייצרו פתרון תומך על ידי סבסוד חלקי של הסידור לילדים לכל עובד שהוא גם הורה, על סמך הצהרה בלבד.

פעילויות לילדים באוגוסט

ולמי שבכל זאת יש כמה ימי חופש ולא רוצה לבזבז הרבה כסף על נופשים בבתי מלון עם כל הילדים, מוזמן ללכת על פתרונות יצירתיים אחרים: טיול שטח של 9 ימים ברחבי ישראל מאילת עד החרמון, טיולי קראוונים או גלמפינג באוהלים ממוזגים, הכל דורש ארגון וחשיבה מראש על המסלולים והכסף שמוציאים על אוכל ואטרקציות. כך למשל, בקבוצת הפייסבוק "טיולון מבלים עם הילדים ומדווחים מהשטח", מציעים חברי הקבוצה המלצות שונות לפעילויות קיץ ברחבי ישראל ובמיוחד כאלו שלא ישברו את הכיס. 

מחנה מנהיגות מדעי בכרמל ליד זיכרון יעקוב (בשפה האנגלית): כשבועיים מ-4.8 ועד 16.8, עם אלפי בני נוער מ-30 מדינות שונות. לפרטים

הקרנת סרטי ילדים לכל המשפחה בנמל תל אביב: בימי שלישי - 3.8, 10.8, 17.8, 24.8, בשעה 20:00. לפרטים

בילוי בפארק דינוזאורים חוויתי בפארק יהושוע - כרטיסים

תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער: מיטב ההצגות לסיום חופשת הקיץ - בין התאריכים 30-23 באוגוסט. כל כרטיס להצגה מאפשר כניסה חופשית לתערוכות של המוזיאונים ביום ההצגה. לכרטיסים

קרן קימת לישראל חוגגת 120 שנה להקמתה: הפנינג לילי ענק וחינמי, ביער בן שמן, ב-17-19/8. לפרטים נוספים והרשמה

עיריית נתניה מציעה מספר פעילויות חינמיות לילדים ולמשפחות. פרטים באתר העירייה

הדרכות לכל המשפחה במוזיאון חיפה לאמנות: שבתאי לוי 26, חיפה, ימי שישי ושבת בכל חודש אוגוסט, בשעה  11:30. יש לשריין מקום באתר